سلام

می‌خواهم یک سرویس مفید پردازش ابری را معرفی کنم. کامپایلر آنلاین. در واقع این سرویس نگرانی کاربر را برای تهیه و نصب و جابجایی محیط کدنویسی و اجرای برنامه تا حد زیادی برطرف می‌نماید. در این محیط‌ها می‌توانید کد را به زبان‌های مختلف بنویسید، از طریق سایت کامپایل کنید و اگر امکان اجرا هم وجود داشت بتوانید خروجی برنامه اجراشده را ببینید.

نمونه ۱ : http://www.onlinecompiler.net/

سایت onlinecompiler.net برای کامپایل کدهای نوشته‌شده به زبان‌های مختلف

سایت onlinecompiler.net برای کامپایل کدهای نوشته‌شده به زبان‌های مختلف

به زبان‌های سی++، فرترن، پاسکال، بیسیک و جاوا می‌توانید کد را کامپایل کنید و در صورت وجود خطای گرامری از آن مطلع شوید. این سایت برنامه شما را اجرا نخواهد کرد. صرفا می‌توانید پلاتفرم ویندوز یا لینوکس را برای زبان برنامه‌نویسی تان انتخاب و فایل exe با یک نام تصادفی را برای اجرا روی کامپیوتر خود دانلود کنید. در صورت وجود خطای گرامری در کد برنامه، شماره خط و پیام خطا نیز نمایش داده می‌شود.

سایت onlinecompiler.net پس از کامپایل کد برنامه

سایت onlinecompiler.net پس از کامپایل کد برنامه

نمونه ۲: http://www.compileonline.com/

صفحه اصلی سایت compileonline.com

صفحه اصلی سایت compileonline.com

همان‌طور که در تصویر صفحه اصلی سایت می‌بینید، علاوه بر زبان‌های برنامه‌نویسی متنوع، تکنولوژی‌های وب مانند css، jQueruy و … را نیز می‌توانید در این سایت تمرین و اجرا کنید. Compare Files برای مقایسه سطر به سطر فایل‌های متنی به کار می‌رود.

بخش Text Formatting برای فرمول‌نویسی با قالب‌های شناخته شده Tex یا MathML و … به کار می‌رود.

فرمول‌نویسی ریاضی در سایت compileonline.com

فرمول‌نویسی ریاضی در سایت compileonline.com

 برای تمرین برنامه‌نویسی در این سایت، شرایط خاصی را باید عمل کنید. پس از انتخاب زبان مورد نظرتان کد را باید طوری بنویسید که داده‌های ورودی را به جای صفحه کلید از فایل به نام input.txt دریافت کند. البته محیط به گونه‌ای طراحی شده است که کدهای اولیه و دریافت از فایل به طور پیش‌فرض برای هر زبان از ابتدا در پنجره کد نوشته شده است و شما دردسرهای مربوط به مقدمات کد نوشته شده را نخواهید داشت.

سایت compileonline.com - محیط برنامه‌نویسی به زبان C

سایت compileonline.com – محیط برنامه‌نویسی به زبان C

و در نهایت نمونه ۳: compilr.com

سایت compilr.com

سایت compilr.com

در این سایت می‌توانید:

  • به زبان مورد نظرتان کدنویسی کنید
  • کد را در مرورگرهای مختلف کامپایل و اجرا نمایید
  • از کتابخانه کدهای نوشته شده استفاده کنید
  • زبان برنامه‌نویسی مورد نظرتان را به صورت دوره آمـوزشـی ویـدئـویـی زبان انگلیسی یاد بگیرید

برای استفاده از این سرویس‌های رایگان، یک ثبت‌نام مختصر و سریع لازم است. بالای صفحه روی دکمه LOG IN کلیک کنید. در پایین صفحه روی لینک Don’t have an account کلیک کنید.

سایت compilr.com - صفحه ثبت‌نام

سایت compilr.com – صفحه ثبت‌نام

در صورت داشتن اکانت فیسبوک یا توییتر بدون نیاز به ثبت‌نام می توانید از اطلاعات کاربری این دو برای ورود به سایت استفاده نمایید.

در لینک Browse Projects می‌توانید برنامه‌های نوشته شده به زبان‌های مختلف (PROJECTS BY LANGUAGE) و در موضوعات مختلفت (PROJECTS BY CATEGORY) ببینید.

سایت compilr.com - فهرست کدهای نوشته شده بر حسب موضوع و زبان برنامه‌نویسی

سایت compilr.com – فهرست کدهای نوشته شده بر حسب موضوع و زبان برنامه‌نویسی

برای اجرای برنامه، کافی است روی لینک آن کلیک کنید. در تصویر زیر ما برنامه Tic-Tac-Toe یا همان بازی دوز را به زبان سی++ انتخاب کرده‌ایم:

سایت compilr.com - انتخاب برنامه Tic-Tac-Toe برای اجرا

سایت compilr.com – انتخاب برنامه Tic-Tac-Toe برای اجرا

روی لینک Main.cpp کلیک می‌کنیم تا کد برنامه همراه با محیط کامپایل و اجرا باز شود:

سایت compilr.com - محیط اجرای کد برنامه Tic-Tac-Toe

سایت compilr.com – محیط اجرای کد برنامه Tic-Tac-Toe

اگر روی دکمه RUN کلیک کنید، برنامه در پنجره کنسول اجرا خواهد شد. برای دستکاری کد و دیدن نتایج آن می‌توانید با استفاده از دکمه CLONE ابتدا یک کپی کامل از پروژه را برای خودتان ایجاد کنید. سپس در لینک My Projects می‌توانید عملیات تغییر و ویرایش را روی کد برنامه انجام دهید، به نام خودتان ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید. (شکل زیر)

سایت compilr.com - ویرایش کد برنامه

سایت compilr.com – ویرایش کد برنامه

نکته پایانی این که برای یادگیری برنامه‌نویسی باید از منابع زبان انگلیسی استفاده کنید. خواه این که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی را داشته باشید یا نداشته باشید. بسیاری از داوطلبان فوق‌لیسانس را دیده‌ام که به دنبال کتاب مرجع مثلا ساختمان داده‌ها به زبان فارسی هستند و در کنار آن به دنبال زبان تخصصی مهندسی کامپیوتر! یادگیری درس‌های تخصصی به زبان انگلیسی همان یادگیری مرحله به مرحله زبان تخصصی نیز هست.

Pin It on Pinterest

Shares