ارسال عکس و نظر در گوگل‌مپ علاوه بر این که باعث کامل و خوانایی اطلاعات اماکن‌ و کسب‌وکارها می‌شود، یک ابزار رایگان و کارا برای ارتباط کسب‌وکار با مشتریان است.

اگر می‌خواهید مکان‌تان را ثبت کنم از طریق این فرم یا واتس‌آپ با من تماس بگیرید.

در لینک زیر می‌توانید نظراتی را که برای مکان‌های مختلف در گوگل‌مپ نوشته‌ام ببینید:

https://www.google.com/maps/contrib/114912250857300876115/reviews/@34.828432,53.0157918,7z/data=!3m1!4b1!4m3!8m2!3m1!1e1

مزایای افزودن عکس به گوگل‌مپ

 • با افزودن عکس به یک مکان در گوگل‌مپ باعث می‌شوید که مشتری بالقوه با دیدنِ تصاویر آن مکان، ارتباط بهتری با سیستم گوگل‌مپ داشته باشد و در عین حال وقتی قرار است احتمالا برای اولین بار به جایی مراجعه کند، پیدا کردنِ آن مکان آسان باشد.
 • به علاوه برای یک سری جاهایی مانند رستوران، هتل و اماکن گردشگری، هر چه تعداد عکس‌ها (و تورهای ۳۶۰ درجه) بیشتر باشد، برای جذب مخاطب بهتر عمل خواهد کرد.
 • در نظر داشته باشید، وقتی یک راهنمای نقشه بی‌طرف از یک جایی عکس می‌گیرد و در گوگل‌مپ به نام آن مکان ثبت می‌کند، اگر نمای آن جا نامرتب باشد، باعث خواهد شد که عده‌ای از رفتن به آن جا ولو برای دریافت خدمات ضروری، منصرف شوند. پس حواس‌تان به نظم و ترتیب و تمیزی محل کسب‌وکارتان باشد!

مزایای ارسال نظر توسط مشتری در گوگل‌مپ

به جز عکس، این که مشتریان قبلی یک فروشگاه یا شرکت و … در باره آن نظر بنویسند، اثر چشمگیری در تعیین و تغییر نظر مراجعه‌کنندگان جدید خواهد داشت.

 • مشتریان اگر از یک جایی راضی باشند می‌توانند با دادن امتیاز (ستاره) نوشتن نظر و توصیف (Customer Review) از ویژگی‌های مثبت آن، دیگر افراد را برای رفتن به آن مکان ترغیب کنند.
 • صاحبان کسب‌وکار می‌توانند نظرات منتشر شده روی گوگل‌مپ را به دیگر مشتریان نشان بدهند یا در وبسایت خودشان منتشر کنند. به علاوه می‌توانند از مشتریان خودشان بخواهند که نظر خود را صادقانه (اعم از مثبت و منفی) در گوگل‌مپ بنویسند.
 • نظر منفی مشتریان می‌تواند هشداردهنده و در عین حال سازنده باشد. با آگاهی از این که نظر منفی قابل حذف یا ویرایش (مگر توسط نویسنده‌ی اصلی یا شرایط خاص) نیست، صاحبان کسب‌وکار حواس‌شان را جمع خواهند کرد که نارضایتی در کارشان ایجاد نکنند.
 • صاحبان کسب‌وکار باید از مشتریانی که نظر منفی خود را هم می‌نویسند، متشکر باشند. چون اگر نظر منفی را خبر نداشته باشیم و دهان به دهان بین مشتری‌ها بچرخد، ضرر و ضربه‌اش بسیار سنگین‌تر از حالتی است که نظر منفی آشکار و جلوی چشم همه نوشته شود.
 • به عنوان مثال یکی از سایت‌های پیشرو در استفاده از نظر مشتریان، دیجی‌کالا است. اگر از آن جا خرید کرده باشید، حتما نظر مشتریان را مطالعه می‌کنید و بعد از ارزیابی میانگین نظرات راجع به کیفیت و خدمات یک کالا، آن را می‌خرید.
 • نظراتی که خلاف مقررات گوگل‌مپ نوشته شود، در نهایت با مکانیزم‌های پیش‌بینی شده، گزارش می‌شود و حذف می‌گردد. شرایط و قوانین را در ادامه‌ی مطلب، از سایت گوگل ترجمه و منتشر کرده‌ام.
در مطلب قبلی با عنوان ثبت مکان در گوگل‌مپ، یاد دادم که چگونه با مرورگر اینترنت و یک اکانت جیمیل می‌توانید، مکان‌های گردشگری و تجاری و مؤسسات و … را در نقشه گوگل ثبت کنید. لیکن در سیستم ثبت گوگل‌مپ توسط مرورگر اینترنت (در زمان نگارش مطلب  شهریور ۱۳۹۵) امکان اضافه کردن تصویر به مکان در حال ثبت نیست.

از این رو به عنوان مکمل آن مطلب، افزودن عکس به مکان‌های ثبت‌شده در گوگل‌مپ را در این نوشتار یاد می‌دهم. به علاوه ویرایش جزئیات و افزودن اطلاعاتی که وارد نشده‌اند، در این مطلب یاد خواهید گرفت.

لازم است که در مرورگر (در اینجا گوگل کروم) وارد اکانت جیمیل‌تان شده باشید.

اول نام مکان مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. اگر سرشناس باشد در سمت مقابل نتایج جستجو، نمایش داده می‌شود. در مثال زیر «خانه شطرنج سمنان» در سمت چپ نتایج جستجو نمایش داده شده است

ویرایش اطلاعات روی نقشه

در این مورد می‌بینید که اطلاعات مربوط به شماره تلفن و ساعت کاری و وب‌سایت به هنگام ثبت توسط راهنمای گوگل وارد نشده است. بنابراین گزینه‌های «افزودن شماره تلفن»، «افزون ساعات کاری» و «افزودن وب‌سایت» در پایین نام مکان، نمایش داده شده است.

اگر روی مسیرها کلیک کنید، مسیر رسیدن به این مقصد، از جایی که شما الان حضور دارید، ترسیم خواهد شد. البته اگر دستگاه شما (لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی) مجهز به مکان‌یاب باشد، محل فعلی شما به طور خودکار قابل تشخیص است.

گزینه «ارسال به تلفن‌تان» اطلاعات تماس و مکان را به گوشی شما ارسال می‌کند. لازم است که در گوشی مورد نظر، همین حساب جیمیل مورد استفاده را وارد کرده باشید. در این صورت نام و مدل گوشی نمایش داده می‌شود و اطلاعات تماس در بخش مخاطبین گوشی ذخیره خواهد شد.

گزینه «اولین کسی باشید که نقد می‌نویسد» در پایین اطلاعات مکان، نشان داده می‌شود.

gmap-add-detail-01

گزینه افزودن شماره تلفن را کلیک کنید و تلفن را به صورت فورمت کامل کد کشور و کد منطقه و شماره تلفن (۸ رقمی) وارد کنید.

gmap-add-detail-02

پس از زدن دکمه ارسال و ثبت اطلاعات وارد شده، پیام زیر نمایش داده می‌شود.

gmap-add-detail-03

روی افزودن ساعات کاری کلیک کنید، پنجره مشابه زیر باز می‌شود. روزهای مورد نظر را کلیک کنید و ساعت شروع و پایان را وارد نمایید. برای جزئیات بیشتر در خصوص افزودن ساعات کاری گوگل‌مپ به مطلب قبلی با عنوان ثبت مکان در گوگل‌مپ مراجعه نمایید.

gmap-add-detail-04

مثال دیگری را بررسی می‌کنیم. دانشگاه سمنان را جستجو کنید. به شکل زیر نمایش داده می‌شود. چون پیش از این، وبسایت آن هم در نقشه ثبت شده است، دکمه «وب‌سایت» را در بالا می‌بینید. با کلیک روی آن وب‌سایت دانشگاه سمنان باز می‌شود.

افزودن عکس به یک محل در نقشه

روی گزینه افزودن عکس کلیک کنید، پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود. می‌توانید عکس‌های مورد نظرتان را از کامپیوتر آپلود کنید. همچنین عکس‌های ذخیره شده روی گوشی یا گوگل‌درایو از ظریق اکانت جیمیل شما قابل دسترس خواهد بود. هر کدام را که خواستید انتخاب کنید تا به محل مورد نظرتان در گوگل‌مپ الصاق شود.

 

 

توجه داشته باشید، عکس‌هایی که می‌گیرید چون به صورت عمومی منتشر می‌شوند، حاوی شماره پلاک ماشین‌ها یا حریم خصوصی افراد نباشند. موقع عکس گرفتن در فضای عمومی، اگر چهره افراد از نمای نزدیک یا به صورت کادر تکی باشد، باید از آنها اجازه کتبی برای انتشار عکس داشته باشید. ترجیحا عکس‌ها را به گونه‌ای بگیرید که جزئیات چهره افراد به صورت قابل شناسایی در آن معلوم نباشد.

gmap-add-photo

نوشتن نظر یا ویرایش آن برای یک محل در گوگل‌مپ

در تصویر زیر می‌بینید که من پیش از این جستجو، بر روی محل دانشگاه سمنان نظر (review) نوشته‌ام. به همین خاطر گزینه «ویرایش بازبینی شما» نمایش داده می‌شود. در عین حال تعداد ۱۶ نظر را در پایین امتیاز (سه ستاره) که من نوشته‌ام، نشان می‌دهد.

 

 

gmap-edit-reviewدر پایین عبارت «نظرات» اگر کلیک کنید، به صفحه‌ای مانند زیر وارد می‌شوید. اینجا می‌توانید نظر خودتان را ویرایش کنید.

نظرات دیگر کاربران را هم می‌توانید ببینید.

در آینده نزدیک ممکن است که در زمان انتخاب رشته‌ی کنکور، متقاضیان ابتدا در گوگل‌مپ نظر دانشجویان دانشگاه‌ها را مطالعه کنند و آن را هم در تصمیم‌گیری‌های خود دخالت دهند.

مشاهده و ویرایش نظر در گوگل‌مپمثال دیگری برای نظرات ثبت‌شده گوگل‌مپ را ببینید. «کافهنادری» را جستجو کردم و شکل زیر را نشان داد.

گوگل‌مپ

در تصویر بالا می‌بینید که بخشی با عنوان «نظرات از وب» هست. دو سایت سرشناس که راجع به کافه نادری در آن‌ها نظر نوشته شده است. این سایت‌ها بخش نظرات‌شان را به گوگل معرفی کرده‌اند و شما می‌توانید نظرات کاربران سایت ویکی درینک و فیدیلیو به عنوان دو سایت تخصصی با موضوع کافه و کافی‌شاپ را درباره کافه نادری بخوانید.

شرایط و قوانین گوگل‌مپ برای نوشتن نظر چیست؟

نظر و عکس‌ها برای جاهایی که مشتری آن هستید یا آن جا را دیده‌اید، صادقانه و معتبر خواهند بود. موارد غیر از این توسط گوگل حذف می‌شوند.

چه این که بخواهید جایی بروید یا خودتان مالک آن جا باشید، نیاز خواهید داشت که امتیاز و نظر و عکس و توصیه‌های کاربران، مفید و قابل اعتماد باشد. نوشتن نظر و افزودن عکس به یک مکان، راه‌حل خوبی برای نشان دادن نکات مثبت و منفی آن است. لکن شما باید موارد زیر را رعایت نمایید.

موارد زیر حذف خواهند شد:

 • تبلیغات: بخش نظرات گوگل‌مپ را برای تبلیغات و نوشتن تلفن و آدرس وب‌سایت‌تان استفاده نکنید. نظر شما باید بازتاب تجربه واقعی شما از یک مکان باشد. نظرات را صرفا برای دستکاری و تغییر امتیاز یک جا، ننویسید.
 • هرزنامه: اسپم نکنید. یک تجربه واقعی از مکان مورد نظر را بنویسید. محتوای تبلیغاتی و تجاری خودتان را به آن اضافه نکنید. یک محتوای ثابت را در جاهای مختلف ننویسید و برای یک جا با چند اکانت مختلف نظر ننویسید.
 • شماره تلفن، ایمیل و آدرس وب: برای پیشگیری از نوشتن تبلیغات و اسپم، گوگل‌مپ امکان نوشتن تلفن و ایمیل و آدرس وب را در بخش نظرات، حذف کرده است. اگر می‌خواهید شماره تلفن، آدرس ایمیل یا وب‌سایتِ مکان مورد نظر را اصلاح کنید، از لینک «گزارش یک مشکل» (Report a problem) این کار را بکنید.
 • نظرات خارج از موضوع: نظری را که راجع به یک مکان می‌نویسید نباید تجربه‌ی یک شخص دیگر یا مربوط به مکانی دیگر باشد. بخش نظرات گوگل‌مپ برای بحث‌های سیاسی و اجتماعی و دل‌نوشته‌های شخصی نیست. اگر آدرس محل اشتباه است یا مکان بسته شده است، از لینک «گزارش یک مشکل» (Report a problem) اطلاعات را تصحیح کنید.
 • رعایت آداب اجتماعی: از گفتار زشت و کفرآمیز و توهین، پرهیز کنید. به علاوه تمام نظراتی که به واسطه اختلافات شخصی نوشته شده باشد، حذف خواهند شد.
 • منافع شخصی: نظراتی ارزش دارند که صادقانه باشند و جهت‌دهی نشوند. اگر شما مالک یا کارمند یک جایی هستید، راجع به کسب‌وکار یا کارمندان خودتان نظر ننویسید. برای نوشتن نظر مثبت راجع به یک جا یا نظرات منفی راجع به یک رقیب، پول و محصول و خدمات به اشخاص ندهید و قبول نکنید. اگر صاحب یک جایی هستید، برای دریافت نظر، کیوسک در محل خودتان قرار ندهید که در حضور خودتان برای‌تان نظر بنویسند.
 • محتوای غیر قانونی: نظرات نوشته‌شده نباید محتوا یا لینک و آدرس به فعالیت‌های غیر قانونی، مانند فروش داروی بدون نسخه، داشته باشند.
 • کپی‌رایت: حقوق معنوی افراد دیگر نباید نقض شود. محتوایی که می‌نویسید نباید کپی از محتوایی باشد که حق نشر آن برای شخص دیگری محفوظ است. این موضوع در افزودن عکس هم صادق است، یعنی وقتی برای یک مکان عکسی قرار می‌دهید یا باید خودتان عکاسِ آن باشید، یا این که عکس مذکور به صورت آزاد منتشر شده باشد.
 • محتوای مستهجن: هیچ نوشتار (یا عکس) با محتوای جنسی صریح مجاز نیست. علاوه بر آن هر نظری که حاوی بهره‌برداری جنسی از کودکان باشد یا آن ها را در یک حالت جنسی مستهجن نشان بدهد، حذف خواهد شد. در این حالت پس از حذف نظر، اکانت گوگل کاربری که آن را نوشته، مسدود می‌شود و گزارش آن به مرکز ملی کودکان تحت بهره‌برداری جنسی و گمشده (در آمریکا) جهت پیگرد قانونی، ارسال می‌شود.
 • جا زدن: نظرات را به نمایندگی از شخص دیگر ننویسید. همچنین نوشتن نظر با هویت جعلی که نشان‌دهنده یک شخص دیگر باشد یا رابطه شما با مکان مورد نظر را پنهان کند، ممنوع است.
 • اطلاعات شخصی و محرمانه: نظرات نوشته شده نباید حاوی اطلاعات خصوصی افزاد یا اطلاعات محرمانه مانند شماره کارت بانکی، کد ملی یا کارت شناسایی سازمان دولتی، اطلاعات گواهینامه رانندگی و … باشد.
 • نفرت پراکنی: هر گونه نوشته‌ای که علیه گروه‌های افراد بر اساس نژاد، قومیت، مذهب، معلولیت، جنسیت، سن، شرایط نظام وظیفه (مثلا شرکت کردن در جنگ یا فرار از سربازی) گرایش جنسی و هویت جنسی، ممنوع است.

لینک شرایط و قوانین گوگل‌مپ در سایت گوگل:

https://support.google.com/business/answer/2622994?hl=en

برای ارسال عکس و نظر در گوگل‌مپ از طریق اپلیکیشن مپ گوشی یا تبلت، لازم است که لوکیشن هیستوری در آن فعال باشد. البته در زمان نگارش این مطلب، هنوز برای کشور ایران این امکان فعال نیست. به همین دلیل من آموزش ارسال عکس و نظر در گوگل‌مپ را در مرورگر اینترنت سیستم‌عامل دسکتاپ نوشتم.

پایان.

سؤال یا کار دارید؟