کودک و اینترنت نتیجه یک تجربه شخصی است در کاربرد اینترنت برای والدین به منظور سرگرم کردن کودک. خیلی‌ها ممکن است بپرسند اینترنت به چه دردشان می‌خورد؟ یا این که اگر بخواهند استفاده کنند، برای کودکان چگونه کار با کامپیوتر را آغاز نمایند. یک برادرزاده ۳ ساله و یک خواهرزاده ۲ ساله دارم. اولی دختر و دومی پسر. یک روز بعد از ظهر که همه خسته بودند برادرزاده‌ام دنبال هم‌صحبت می‌گشت. صدایش زدم و کنار خودم نشاندم. در سایت گوگل کلمه«گربه» را جستجو کردم (تصویر ۱)، سپس روی جستجوی تصاویر کلیک کردم.

کودک و اینترنت

تصویر ۱: نتیجه جستجوی «گربه» در گوگل – از مرورگر گوگل کروم استفاده شده است

بعد از ظاهر شدن عکس‌های مربوط به موضوع جستجو (تصویر ۲)  روی هر کدام‌شان یک داستان کوتاه چند جمله‌ای برای برادرزاده‌ام تعریف کردم.

تصویر 2: نتیجه جستجوی «گربه» در بخش تصاویر گوگل

تصویر ۲: نتیجه جستجوی «گربه» در بخش تصاویر گوگل

  • در عین حال می‌شود در داستان‌ها تعریف‌شده برای کودک یک سری توصیه‌هایی را که در حالت عادی متقاعد کردنش مشکل است به کودک منتقل کنیم. چند نمونه از سناریوها را می‌نویسم:
  • این پیشی ناهارشو خورده می‌خواد کنار مامانش ساکت بخوابه که مامانش هم خستگی در کنه.
  • این پیشی داره جوجه‌ها رو ناز می‌کنه. نباید جوجه‌ها رو هیچ وقت بگیری یا اذیت کنی.
  • این پیشی چون بچه‌اش رفته به کمد عمه‌اش دست زده ناراحته و اخم کرده. تو هم اگر این کار رو بکنی پیشی ناراحت می‌شه.
  • این بچه پیشی داره به حرفای مامانش گوش می‌ده.

نتیجه این شد که برادرزاده‌ام حدود ۵۰ دقیقه کنار من نشست و مزاحم دیگران نشد. در ضمن بعداً موقعی که کامپیوتر روشن بود، منتظر من می‌ماند که برایش باز هم جستجو کنم. عکس‌هایی که دوست دارد مثل ماهی، بچه، پرنده و … را می‌توان برایش جستجو کرد. البته سعی کنید یک سوژه چالش‌برانگیز مثل اسباب‌بازی را برایش جستجو نکنید چون مجبور خواهید شد برایش خرید هم بکنید!
این ایده ساده را مادر و پدر یا هر کسی می‌تواند برای یک کودک انجام دهد و با این روش اطلاعات عمومی کودک هم بیشتر خواهد شد. نه کلاس آموزشی لازم است و نه کتاب.

اگر اطراف‌تان بچه کوچک دارید که اندکی شیطنت بیش از حد است، با این ایده کودک و اینترنت به یاری مادر و پدرش بشتابید.

  • برای کودکان بالای ۳ سال که از اینترنت ممکن است استفاده کنند، موارد حساس و حیاتی لازم است که مطلع باشید. مطلبی با عنوان نکات امنیت اینترنت برای کودکان نوشته‌ام، آن را بخوانید.
  • حالا که این نوشته را می‌خوانید، مطمئن باشید به زودی نیاز خواهد شد که کار با کامپیوتر و ابزار دیجیتال را به فرزندتان یاد بدهید. مطلبی در همین وبسایت خودم، با عنوان آموزش کامپیوتر به کودک را بخوانید.

لینک‌های زیر برای استفاده از اینترنت توسط کودک یا برای کودک، منابع مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهند:

https://www.betterinternetforkids.eu/

سایت زیر برای آموزش‌های خانواده است. لینک زیر ۸ وب‌سایت آموزشی را برای کودکان پیش دبستانی و تازه راه افتاده، معرفی می‌کند. این سایت‌ها می‌توانند ایده استارتاپی برای ساخت وب‌سایت و اپ موبایل متناسب با شرایط هر کشوری باشند.

https://www.familyeducation.com/fun/educational-websites/best-learning-websites-toddlers-preschoolers