آشکار سازی همکاری در فروش – Affiliate

پسندیده است خواننده مطالب من، بداند و آگاه باشد که منِ وبلاگ‌نویس وقتی راجع به یک محصول یا خدمات، مطلبی توصیفی نوشته‌ام و آن را به مخاطب توصیه کرده‌ام، آیا با ارایه‌دهنده/سازنده خدمات یا محصول مورد بحث، شراکتی دارم؟ آیا مطلب را سفارشی نوشته‌ام و برای این کار از سازنده محصول پول می‌گیرم؟

از سال ۲۰۱۵ در آمریکا بنا به دستورالعمل کمیسیون تجارت فدرال، نویسندگان وبلاگ‌ها موظف شدند این موضوع را که برای معرفی/تبلیغ یک محصول یا اشتراک‌گذاری لینک وب، پول می‌گیرند یا خیر، به خوانندگان و بازدیدکنندگان اطلاع بدهند.

با این که در زمان نوشتن این متن، (۱۳۹۷) هنوز در ایران چنین قانونی مصوب یا اجرایی نشده است، ترجیح دادم هر مطالبی که برای نوشتن و انتشار آن، از صاحب یک کالا یا خدمات (حامی مالی) پول دریافت کنم، به خواننده اطلاع بدهم.

این کار به چند دلیل مهم لازم می‌دانم:

۱- این که من از یک چیزی شخصا در زمان گذشته یا حال استفاده کرده باشم و آن را توصیف کنم، بدون این که برای این تبلیغ یا توصیف پولی بگیرم، خواننده‌ی مطلب بدون بدبینی می‌تواند راجع به نظر و قضاوت من فکر کند و تصمیم بگیرد.

۲- اگر تجربه شخصی‌ام در استفاده از یک محصول یا خدمات را به صورت مستند به مخاطب بگویم و خرید آن را به مخاطب توصیه نمایم، قطعا دقت خواهم کرد تا اعتبار کلام و قلم خود را به صرف دریافت پول بابت معرفی کالا به خطر نیندازم؛ چرا که قلم و کلام و وبلاگم، منبع درآمد من است و در فضای رسانه اگر مسئولیت‌پذیر نباشم، مخاطبان به راحتی می‌توانند با استفاده از قدرت فضای سایبری و شبکه اجتماعی، سابقه منفی مرا به همه بگویند و من را حذف کنند.

۳- وقتی مخاطب در خصوص قابلیت اطمینان سخنان و تجربیات من به قطعیت برسد یا برای استفاده از یک محصول، به تصمیم نهایی نزدیک شده باشد، با خواندن مطالب مستند و فنی در وبلاگ من، تصمیم به خرید خواهد گرفت. حال اگر من در این حالت بابت معرفی محصول/خدمات پول دریافت کنم، مخاطب با کمال میل از لینک‌های همکاری در فروش وبلاگ من استفاده خواهد کرد تا بابت زمانی که برای راهنمایی و روشنگری گذاشته‌ام، به من هم خیر برساند (و من را ممنون لطف خودش بنماید)

مطالب تبلیغاتی سفارشی

من مطالب سفارشی نمی‌نویسم. منظور از مطالب سفارشی یعنی مثلا یک برای معرفی و تبلیغ یک محصول یا خدمات، به سفارش شرکت ارایه‌دهنده، در وبلاگم مطلب بنویسم و بابت این شیوه همکاری در فروش، از آن‌ها پول بگیرم.

شیوه من این است که راجع به محصولات و خدماتی که حتی‌الامکان، خودم مستقیما استفاده کرده‌ام، اطلاعات واقعی و ارگانیک و بی‌طرفانه به مخاطب بدهم.

با این حال اگر مطلبی را به سفارش یک جایی راجع به محصول‌شان بنویسم و بابت این کار پول دریافت کنم، صریحا در ابتدای مطلب این را قید خواهم کرد؛ و مانند تبلیغات مصنوعی که خیلی وقت‌ها در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور یا فالوئر بالا انجام می‌دهند، عمل نخواهم کرد.

سایت‌هایی که لینک معرف (همکاری در فروش) آن‌ها را در مطالب یا خدمات m0911.com هست، در ادامه ذیل عنوان «سایت‌های همکار» نوشته‌ام و عایدی را که از هر کدام به دست می‌آورم شرح داده‌ام.

سایت‌های همکار

سایت فونتیران، سازنده و ناشر فونت‌های فارسی لایسنس‌دار با آپدیت منظم

لینک معرف من برای ثبت‌نام: https://fontiran.com/?ref=134

عایدی: ۲۰% از هر خرید.

خدمات میزبانی وب و سرور مجازی بلوهاست آمریکا – BlueHost.com

لینک معرف من برای ثبت‌نامhttps://www.bluehost.com/track/m0911

عایدی: درصدی از مبلغ فروش به مشتری. زمانی که جمع درصدها به ۱۰۰ دلار برسد، قابل برداشت خواهد بود.

خدمات میزبانی وب حرفه‌ای و سرور مجازی هاستینگر لیتوانی – Hostinger.com

لینک معرف من برای ثبت‌نامhttp://hostg.co/54705

عایدی: ۳۳% از هر خرید، مبلغ پورسانت ۳۵ روز پس از خرید مشتری، به حساب من واریز می‌شود.

سرویس ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آنلاین دراپ‌باکس – DropBox.com

لینک معرف من برای ثبت‌نامhttps://db.tt/v5eJWjdd40

عایدی: دراپ‌باکس در ابتدای ثبت‌نام به هر کاربر ۲ گیگابایت فضای رایگان می‌دهد. در صورتی که هر کاربر را با لینک معرف به دراپ‌باکس دعوت کنم (و همچنین شما دعوت کنید) ۵۰۰مگابایت فضای رایگان به ازای هر کاربر، به معرف جایزه خواهد داد. این جایزه حداکثر تا ۱۶گیگابایت برقرار است یعنی هر معرف حداکثر برای ۲۸ کاربری که دعوت کند، در نهایت ۱۴گیگابایت فضای ذخیره‌سازی خواهد گرفت.

برای بیشتر از این مقدار فضا، باید اشتراک به صورت پولی خریداری شود

 

سرویس ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آنلاین مدیافایر – MediaFire.com

لینک معرف من برای ثبت‌نامhttps://www.mediafire.com/?5dyg6wm

عایدی: مدیافایر در زمان ثبت‌نام ۵۰گیگابایت فضای رایگان می‌دهد. به ازای دعوت کاربران، حداکثر ۳۲گیگابایت فضای اضافه هم خواهد داد.