زمانی که بحث پشتیبان گیری از سرورها پیش می‌آید به این ضرب المثل قدیمی‌دقت کنید که «همه ی تخم مرغ‌های تان را در یک سبد نگذارید». البته موضوع رسانه ی پشتیبان گیری یا محل ذخیره سازی نیست. مسأله ی اصلی پشتیبان گیری از سرویس (role)‌های ویندوز سرور ٢٠٠٣ است.

این که از یک سرور کنترلر دامین (Domain Controller=DC) که اطلاعات کاربران را دارد یا مثلا به عنوان سرور DHCP در شبکه عمل می‌کند، روی نوار مغناطیسی (یا هر رسانه ی دیگری) فقط یک پشتیبان بگیرید، ایده ی نامناسبی است و هر چه که سرویس‌ها را به ایم سرور بیفزایید مشکل بیشتر می‌شود. (سرورهای کنترلر دامین که سرویس‌های مختلفی را به عهده دارند چندان غیر معمول نیست. در تمامی‌شبکه‌های کوچک یا متوسط می‌توانید این سرور‌ها را ببینید)

حال این که چرا پشتیبان گیری عادی از یک DC که به عنوان سرور داده ها، DNS، WINS، DHCP، سرور چاپ و … عمل می‌کند مناسب نیست، دلایلی دارد که…

در این مقاله روش پشتیبان گیری اختصاصی (role specific) از ویندوز سرور ٢٠٠٣ را به شما خواهم گفت. پشتیبان گیری اختصاصی در واقع روی هر کدام از سرویس‌های سرور به طور مجزا عمل می‌کند. در این صورت اگر مورد خرابی پیش بیاید و شما حتی مجبور بشوید که چند تا DC را بازیابی کنید، این کار بسیار سریع‌تر انجام خواهد شد. در واقع زمانی که بازیابی از روی نوار مغناطیسی به مشکل بر بخورد یا اصلا ممکن نباشد، شما را از مرگ نجات خواهد داد.

ما از سرویس‌های Active Directory، DNS، DHCP، WINS و Print Server پشتیبان خواهیم گرفت.