در این نوشتار، کلیاتی را درباره ضد ویروس نود و محصولات مختلف شرکت ایزت توضیح می‌دهم. شیوه خرید مستقیم، خرید از نمایندگی و اعتبارسنجی نماینده فروش و همچنین بررسی درستی محصول خریداری شده را یاد خواهید گرفت. این مطلب را با دقت بخوانید تا مانند افراد باتجربه بتوانید با فروشنده‌ها صحبت کنید.

در ادامه، آموزش نصب و تنظیمات مقدماتی ایزت اینترنت سکوریتی ۱۱ (آخرین نگارش ارایه شده در سال ۲۰۱۸) خواهد بود.

ورود به فروشگاه اینترنتی شرکت ایزِت ESET

شرکت ایزت در کشور اسلواکی مستقر است و یکی از شرکت‌های مشهور تولیدکننده ضد ویروس و محصولات حفاظتی کامپیوتر و اینترنت و شبکه و دستگاه‌های دیجیتال همراه موبایل و تبلت است.

در این لینک محصولات خانگی شرکت ایزت را ببینید:

https://shop.eset.com

eset-home-products

صفحه نمایش محصولات خانگی ایزت

 در بخش Select your platform سیستم عامل را انتخاب کنید تا نمایش فهرست محصولات فقط به سیستم مورد نظر محدود شود. سیستم‌های ویندوز، مک، اندروید و یو‌اس‌بی (در زمان انتشار این نوشتار) در دسترس اند.

با تغییر مقدار Number of devices می‌توانید تعداد دستگاه‌های مورد نظر، و Length of protection مدت اعتبار لایسنس خریداری‌شده را تعیین کنید. اگر مدت را ۲ سال انتخاب کنید، ۲۵% در قیمت خرید اولیه تخفیف خواهید داشت. با تعیین این دو مقدار می‌توانید قیمت خرید را ببینید.

توجه داشته باشید برای این که از برنامه به صورت مجاز (یعنی حلال) استفاده کنید باید به تعداد دستگاه‌ها (کامپیوتر و تبلت و …) مجوز استفاده را بخرید. عرف استفاده از برنامه‌هایی مانند ضد ویروس نود در این است که ابتدا برای ۱ یا ۲ یا ۳ سال مجوز استفاده را خریداری کنید، پس از انقضای مدت اعتبار خرید اولیه، سالانه مبلغی را برای تمدید کارکرد آن باید پرداخت کنید. اگر این مبلغ را نپردازید، اطلاعات مربوط به بانک اطلاعاتی ویروس‌ها به‌روز نمی‌شوند و کامپیوتر و دستگاه‌های شما در معرض آلودگی ویروس قرار می‌گیرد.

 • اگر تعداد کامپیوترهای بیشتر از ۱۰ دستگاه را بخواهید به صفحه شرکت‌های کوچک (Small Office) هدایت خواهید شد.
 • اگر تعداد کامپیوتر و دستگاه‌های شما بیشتر از ۱۵ باشد به صفحه محصولات تجاری (Business Sales) هدایت می‌شوید. در این صفحه با تعیین نوع محصول و تعداد و … می‌توانید درخواست خریدتان را به کمپانی بفرستید تا قیمت را به شما اطلاع بدهند.

صفحه تماس تجاری شرکت ایزت برای اسعتلام قیمت

نمایندگی‌های مجاز فروش ضد ویروس نود

متأسفانه فروشندگان متفرقه زیادی هستند که مدعی «نمایندگی رسمی» (و اگر اندکی به روی‌شان بخندید مدعی «نمایندگی انحصاری») هستند. ممکن است کمپانی‌های مختلف در کشور ما نماینده مستقیم یا با واسطه داشته باشند.

برای پـیـدا کـردن نمایـنـده‌های رسـمـی در هر سایتی می‌توانید دنبال لینک Agent یا Reseller یا Partner باشید. بعضی سایت‌ها نیز لینک با عنوان Where To Buy (به معنی «از کجا بخریم») دارند که با انتخاب منطقه و کشور، می‌توانید فهرست نماینده‌های رسمی نزدیک به خود را به صورت تأیید شده ببینید.

البته به این بسنده نکنید و به دنبال نظر مشتریان (Customer Review) در خصوص فروشنده مورد نظرتان باشید. بعضی شرکت‌ها ممکن است برای نمایندگی‌ها رتبه‌بندی اعلام کنند.

فهرست نمایندگی‌های شرکت ناد در آدرس http://www.eset.com/ph/partners/find است. نمایندگی‌های کشور ایران را نیز در آدرس http://www.eset.com/me/iran-partners می‌توانید ببینید.

در صورتی که فروشندگانی مدعی قیمت‌های خیلی پایین‌تر از قیمت وب‌سایت اصلی شدند، توسط افراد خبره از فروشنده‌های مورد نظر استعلام کنید تا مطمئن شوید، همان تعهدی را که شرکت اصلی اعلام کرده باشد، انجام می‌دهند.

چگونه لایسنس ضد ویروس نود را اعتبارسنجی کنم؟

مجوز خرید اگر به نام شما ثبت شده باشد، باید نام کاربری و رمز آن به آدرس ایمیل‌تان ارسال شود. برای فعال‌سازی برنامه ضد ویروس نود باید شماره سریالی را که در اختیار شما قرار داده‌اند وارد کنید. در مرحله مربوط به نصب، این را توضیح خواهم داد.

برای فعال‌سازی لایسنس باید وارد آدرس http://www.eset.com/me/activate بشوید و مطابق تصویر زیر، اطلاعات کاربری و خرید را وارد نمایید:

فعال سازی ضد ویروس نود

برای بررسی معتبر بودن لایسنس ضد ویروس نود می‌توانید آدرس http://www.eset.com/us/renew (عبارت us در آدرس، مخصوص کشور آمریکا است) استفاده کنید:

تمدید لایسنس ضد ویروس نود

در شکل بالا می‌بینید که با وارد کردن کد لایسنس و زدن دکمه SUBMIT اگر معتبر نباشد، پیام That username or license key is not eligible for renewal. نمایش داده می‌شود. مفهومش این است که: لایسنس شما برای تمدید، معتبر نیست و باید از اول خرید کنید.

 • پایینِ این کادر، دو تا لینک می‌بینید. اولی برای ارسال نام کاربری به ایمیل شما است. با کلیک روی این لینک، کادر کوچکی پایین آن باز می‌شود، آدرس ایمیلی که منتسب به لایسنس شما است وارد کنید و دکمه SUBMIT را بزنید تا نام کاربری به ایمیل‌تان ارسال شود.
 • راه دیگر این است که در داخل برنامه ضد ویروس دکمه Ctrl را نگه دارید و همزمان U را روی صفحه کلید بزنید تا نام کاربری نمایش داده شود.

گاهی ممکن است در صفحه‌ای که لایسنس ضد ویروس نود را اعتبارسنجی می‌کنید، به خاطر این که به منطقه (کشور) شما تعلق ندارد، پیام خطا دریافت کنید. در این صورت پیام Your license appears to be registered under another ESET Partner. دریافت خواهید کرد. مفهومش این است که «لایسنس شما توسط یک شرکت همکار ESET ثبت شده است. از فروشنده‌تان بخواهید آدرس دقیق اعتبارسنجی لایسنس را در همین سایت eset.com به شما اعلام کند.

اگر سایتی به جز این آدرس بود باید در داخل سایت اصلی eset.com به آن اشاره شده باشد تا مطمئن شوید، سایت تقلبی نیست.

 آدرس دیگر برای تمدید یا ورود به محیط کاربری https://store.esetme.com/renew است که صفحه‌ای به شکل زیر خواهید دید:

eset-login

اگر نام کاربری و رمز یا لایسنس را فراموش کرده‌اید یا در دسترس ندارید، روی لینک Forgot your license details کلیک کنید تا وارد آدرس http://www.eset.com/me/support/lost-license در این صفحه آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید و دگمه Submit را بزنید. اگر اطلاعات کاربری منتسب به آدرس ایمیل‌شما وجود داشته باشد، برای شما ارسال می‌شود در غیر این صورت پیام خطای The email entered does not much any ESET software license. نمایش داده می‌شود. مفهومش این است که «آدرس ایمیل وارد شده با هیچ لایسنس ثبت‌شده محصولات شرکت ایزت، هم‌خوانی ندارد»

تفاوت امکانات ایزت آنتی‌ویروس با اسمارت سکوریتی

 برنامه ESET NOD32 Antivirus امکانات پایه زیر را دارد:

 • برنامه‌های ویروس و جاسوس‌افزارها یا تشخیص می‌دهد و پاکسازی می‌کند.
 • پسوردها و اطلاعات شما را در برابر سرقت (Phishing)، محافظت می‌کند.
 • عملکرد خاص هنگام بازی رایانه‌ای (Gaming Mode) باعث می‌شود که پیام‌های اطلاع‌رسانی و هشدار هنگام بازی نمایش داده نشوند.
 • پشتیبانی به زبان محلی هر کشور را دارد.
 • اسکن ویروس‌ها با امکانات پردازش ابری، با استفاده از لیست سفید فایل‌های امن -که مشهور هستند- اسکن را سریع‌تر انجام می‌دهد.
 • برنامه‌های مخرب (اکسپلویت) را که بخواهند ضد ویروس را دور بزنند، تشخیص می‌دهد.

 ESET Smart Security علاوه بر امکانات آنتی‌ویروس، قابلیت‌های زیر را دارد:

 • محافظت از پرداخت‌های الکترونیک و بانکی
 • ضد سرقت، در صورت سرقت لپ‌تاپ می‌تواند به شما کمک کند که بتوانید پیدا کنید.
 • آنتی بات‌نت، از کامپیوتر شما محافظت می‌کند که آلوده به بدافزار نشده، در شبکه فعالیت‌های مخرب هکرهای گروهی به صورت ناخواسته استنفاده نشود.
 • فایروال، از نفوذ غیر مجاز به کامپیوترتان در شبکه پیش‌گیری و کامپیوتر شما را در شبکه‌های بی‌سیم عمومی، پنهان می‌کند که قابل جستجو و مشاهده نباشد.
 • کنترل والدین، امکان این را فراهم می‌کند که سایت‌های اینترنتی و محتوای نامناسب را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • ضد هرزنامه (Anti Spam) صندوق ایمیل شما را از ایمیل‌های ناخواسته محافظت می‌کند.

برنامه محافظت چند دستگاه (Multi Device Security) یکی دیگر از برنامه‌های امنیتی ایزت است، که علاوه بر امکانات دو نرم‌افزار قبلی، امکان محافظت از سیستم مک و لینوکس و همچنین گوشی و تبلت را فراهم می‌کند.

محصول ایزت درایو سکوریتی (ESET Drive Security) برای محافظت از حافظه فلش است که از آلودگی فلش به ویروس‌ها و تروجان‌ها و انتقال و سرایت برنامه‌های آلوده بین کامپیوترها توسط فلش، پیشگیری می‌کند. به علاوه با رمزنگاری محتوای فلش می‌تواند علاوه بر پیشگیری از آلودگی، جلوی سرقت اطلاعات شما را از طریق رمزنگاری فایل‌های آن توسط برنامه ضد ویروس نصب‌شده روی فلش می‌گیرد.

فرم پیشنهادی درخواست خرید آنتی‌ویروس

یک فرم پیشنهادی برای درخواست خرید (استعلام قیمت) آنتی‌ویروس را به صورت الگوی ورد (آفیس ۲۰۱۳) طراحی کرده‌ام. با پر کردن این فرم و ارایه آن به فروشنده/نماینده نرم‌افزار ضد ویروس می‌توانید مطمئن باشید که لایسنس شما اصلی و ثبت‌شده در سایت سازنده خواهد بود.

اگر خواستید در ساختار فرم تغییر بدهید، داخل برنامه ورد، از منوی Review دکمه Restrict Editing را بزنید. در پانل کناری دکمه Stop Protection را کلیک کنید و پسورد m0911 را وارد نمایید تا فرم از حالت قفل‌شده خارج شود و بتوانید آن را تغییر دهید.

av-request-form

برای دانلود روی لینک av-request-form کلیک کنید.

دانلود برنامه نصب آفلاین محصولات ایزت

ضد ویروس نود را می‌توان به صورت آنلاین و آفلاین نصب کرد. در نصب آنلاین، یک برنامه کم حجم  Live Installer را باید دانلود و اجرا کنید. این برنامه برای نصب کامل، نیاز به اتصال اینترنت پر سرعت خواهد داشت.

اگر جایی که قرار است نصب کنید، اینترنت پر سرعت در دسترس نیست، باید از نصب آفلاین استفاده کنید. برای این کار باید فایل برنامه نصبی را به طور کامل دانلود و سپس اجرا کنید.

از آدرس http://support.eset.com/kb2885 می‌توانید نگارش‌های مختلف برنامه‌های آنتی‌ویروس و اسمارت سکوریتی را دانلود کنید. برای هر کدام از نسخه‌ها، سازگار با ویندوز ۳۲ بیت و ۶۴ بیت را می‌توانید انتخاب و دانلود کنید.

در نظر داشته باشید، پس از نصب و وارد کردن اطلاعات شماره سریال (لایسنس) لازم خواهد بود که برنامه را اینترنتی آپدیت کنید تا اطلاعات جدید بانک اطلاعاتی ویروس‌ها را دریافت کند.

آموزش مراحل نصب و فعال‌سازی شماره سریال ضدویروس نود ESET Internet Security 11