ارسال مکان در تلگرام یک کاربرد مفید این برنامه است. با مطالعه این نوشتار می‌بینید که ابزار مکان‌یاب روی گوشی و تبلت خیلی بیشتر از آن‌چه حدس بزنید، کار راه‌انداز است.

قرار مشترکی در یک جایی دارید، مراسمی در رستوران واقع در یک بزرگراه. شخصی که زودتر رسیده یا قبلا به محل رفته می‌تواند مختصات محل را به این شیوه برای دیگران ارسال کند. در واقع لازم نخواهد بود که روی کارت دعوت یک صفحه جاگانه برای کروکی چاپ کنید. یا مثلا به صورت گروهی به یک بازار بزرگ و شلوغ رفته‌اید، در آغاز گردش، محل را به اعضای گروه ارسال می‌کنید. هر کدام از شما به یک سمتی می‌روید. بدون نگرانی از گم کردن یکدیگر و بدون نیاز به تماس‌های تلفنی پشت سرهم می‌توانید فاصله و زمان لازم برای بازگشت به نقطه اول را روی گوشی ببینید. با دانستن زمان لازم برای برگشت، طوری برنامه‌ریزی می‌کنید که بیش از حد دور نشوید. در نهایت به موقع به نقطه شروع برمی‌گردید و زمان‌تان را مدیریت می‌کنید.

برای ارسال مکان دقیق‌تان (در واقع با کمترین خطای ممکن) روی نقشه گوگل لازم است که:

  • اینترنت گوشی حتی‌الامکان روی سیمکارت (و نه وای‌فای) فعال باشد. چون احتمالا سیستم مکان‌یاب AGPS از طریق گیرنده‌های مکان‌یاب روی دکل‌های BTS موبایل، بهتر عمل خواهد کرد.
  • مکان‌یاب گوشی فعال باشد و در جایی باشید که سیگنال‌های مکان‌یاب با دقت خوبی دریافت شوند. گاهی در فضای بسته با وجود داشتن اینترنت ممکن است دقتِ مکان‌یاب کم بشود.
  • در جای ثابت بایستید و در حال راه رفتن (و صد البته حرکت با وسیله نقلیه) نباشید.

خب! حالا ارسال مکان در تلگرام را توضیح می‌دهم:

در محیط تلگرام موبایل (روی تلگرام دسکتاپ‌ گزینه ارسال مکان وجود ندارد)، پنجره‌ی گفتگو با یک مخاطب (یا گروه) را باز کنید.  روی علامت سنجاق سمت راست، بزنید. صفحه به شکل زیر باز می‌شود.  آیکن سبز لوکیشن (Location) را بزنید.

ارسال مکان در تلگرام

صفحه‌ای باز می‌شود و نشانگر نقشه محل شما را پیدا خواهد کرد.

ارسال مکان در تلگرام

پایین گزینه‌ی Send Your Current Location فاصله تقریبی نشان‌گر از محل شما را می‌نویسد. در این عکس می‌بینید که Accurate to 40 meters یعنی فاصله تقریبی با خطای ۴۰ متر. چند ثانیه صبر کنید که فاصله به تدریج کمتر بشود. بسته به سیگنال‌های اطراف و همچنین قدرت و دقت گیرنده‌ی مکان‌یاب گوشی شما، دقت فاصله متفاوت خواهد بود. مثلا ممکن است ببینید که در ۱۵ متر ثابت مانده و از آن کمتر نمی‌شود. روی یک گوشی دیگر ممکن است کمتر از ۱۰ متر هم بشود. پس از این که دیدید فاصله به کمترین نوسان رسیده و تقریبا ثابت است (مثلا ممکن است در گوشی شما بین ۱۰-۱۲ متر نوسان کند) گزینه Send Your Current Location را بزنید.

پس از چند ثانیه نشانگر مکان‌یاب روی صفحه گفتگو با مخاطب همراه با نقشه محل شما ظاهر خواهد شد.

حالا اگر مخاطب روی این کلیک کند، برنامه‌ی نقشه‌خوان دستگاهش (دسکتاپ یا موبایل) اجرا خواهد شد. در این حالت، فاصله‌ی کاربر از مکان علامت‌دار نشان داده می‌شود. زمان تقریبی پیاده یا سواره برای رسیدن به محل نیز محاسبه خواهد شد.

این نوشتار آموزشی به سفارش همراه اول سمنان تهیه شده است.

پایان.