پرسش و پاسخ گوگل‌مپ

پرسش و پاسخ گوگل‌مپ را در موضوعات مختلف جمع‌آوری کرده‌ام. این سؤالات را کاربرانی که در گوگل‌مپ اشکال داشته‌اند، تلفنی یا ایمیلی از من پرسیده‌اند.

شما می‌توانید سؤال‌تان را به صورت کامنت در انتهای همین صفحه بپرسید.

 

رتبه بالا در سرچ گوگل‌مپ - می‌خواهم محل کسب من در سرچ گوگل‌مپ، بالاتر از رقبا قرار بگیرد

 

پاسخ: برای این که بیشتر امتیاز ممکن را در ثبت مکان در گوگل‌مپ داشته باشید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • ابتدا لازم است اطلاعات را تا حد امکان، کامل ثبت کرده باشید. یعنی به جز اطلاعات الزامی نام، آدرس، دسته‌بندی صنف، باید تلفن، ساعات کاری، وبسایت، تاریخ افتتاح و حداقل یک عکس را برای مکان مورد نظر ثبت کنید. اگر مکان قبلا ثبت شده، این ها را از طریق ویرایش اضافه کنید.
 • جاهایی که برای روز تعطیل (جمعه) ساعت کاری داشته باشند، در اولویت سرچ بالاتر قرار می‌گیرند.
 • اگر جایی وبسایت داشته باشد، لازم است که آدرس وبسایت را در مشخصات گوگل‌مپ آن مکان، ثبت کنید. علاوه بر آن، کد نقشه را در سایت (مثلا صفحه تماس) درج کنید. قرار دادن عکس از نقشه، هیچ اثر مثبتی نخواهد داشت.
 • بودن نظر مشتریان برای یک مکان، می‌تواند باعث شاخص شدن آن در نتایج سرچ بشود. ولی در نظر داشته باشید نظراتی که با شرایط زیر نوشته شده باشند، اثر چندانی نخواهند داشت:
  • کوتاه هستند و یکی دو جمله کلیشه‌ای دارند.
  • توسط نزدیکان و همکاران نوشته شده‌اند.
  • یا نویسنده‌ی نظر فقط در یک جا نظر نوشته باشد، یا کاربرش فعال نباشد
 • اضافه کردن ویدئو، علاوه بر عکس و همچنین تصاویر پانوراما می‌تواند شانس شما را بالاتر ببرد.

در سرچ گوگل‌مپ بستگی دارید که کاربر جستجو کننده در چه مکانی قراردارد. فرض کنیم یک رستوران در شرق تهران باشد، طبیعتا کاربری که در غرب تهران به دنبال رستوران باشد، مکان‌های نزدیک به خودش را خواهد دید. بنابراین سرچ گوگل‌مپ هیچ تضمینی برای این که شما در اول قرار بگیرید نخواهد داشت.

اگر می‌خواهید در سرچ گوگل اول بشوید، بخصوص این که در شهرهای دیگر هم دیده بشوید، راه‌حل آن گوگل‌مپ نیست. شما باید وبسایت داشته باشید و با تکنیک بهینه سازی موتورهای جستجوگر (سئو) در نتایج گوگل بالا بیایید. برای این کار با من تماس بگیرید.

شماره تلفن در گوگل‌مپ - می‌خواهم شماره ۵ رقمی وارد کنم ولی گوگل‌مپ پیام خطا می‌دهد

پاسخ: تلفن‌های ۵ رقمی -که با کد دو رقمی ناحیه، جمعا ۷ رقم می‌شوند- را می‌توانید در انتهایش ۰۰۰ بگذارید تا ثبت شوند. همانطور که می‌دانید پس از گرفتن رقم‌های اصلی شماره تلفن، هر رقم اضافه که بزنید، نادیده گرفته می‌شود.

شماره تلفن در گوگل‌مپ - می‌خواهم همزمان تلفن و موبایل و فکس را در گوگل‌مپ ثبت کنم.

پاسخ: این امکان در برنامه قدیمی مپ‌میکر گوگل بود، یعنی می‌توانستید چندین تلفن و موبایل و فکس وارد کنید. برنامه مپ‌میکر در آوریل ۲۰۱۷ متوقف شد. در برنامه گوگل‌مپ -که به صورت اپ موبایل و همچنین مرورگر اینترنت در دسترس است- فقط یک شماره تلفن اصلی را می‌توانید برای یک محل قرار دهید. بنابراین برای چنین چیزی تصمیم نهایی را بگیرید. اگر شماره موبایل جداگانه برای تماس کاری ندارید، توصیه می‌کنم تلفن ثابت را قرار دهید و موقعی که در دفتر کار نیستید، تلفن ثابت را به موبایل‌تان دایورت کنید.

ثبت روستا در گوگل‌مپ - روستای ما در گوگل‌مپ نیست، آیا خودمان می‌توانیم ثبت کنیم؟

پاسخ: اسامی شهر و روستا اگر در گوگل‌مپ نباشد، مانند سیستم قدیم، توسط راهنماها قابل ثبت نیست. برای این کار باید در اپ گوگل‌مپ، گزینه ارسال بازخورد را انتخاب کنید. صفحه ارسال بازخورد با گزینه‌های زیر نمایش داده خواهد شد:

پرسش و پاسخ گوگل‌مپ - ثبت روستا در نقشه گوگل

 1. مکان در نقشه نیست
 2. جاده در نقشه نیست
 3. اطلاعات اشتباه است
 4. مکان شما
 5. نظرات شما در باره Maps

گزینه «نظرات شما در باره Maps» را انتخاب کنید.

پرسش و پاسخ گوگل‌مپ - ثبت روستا در گوگل‌مپ

روی «برجسته کردن و پنهان کردن محتوا» (اگر زبان انگلیسی باشد highlight) بزنید تا صفحه بعدی باز بشود.

پرسش و پاسخ گوگل‌مپ - ثبت روستا در گوگل‌مپ

روی نشانگر زرد بالای صفحه بزنید، سپس محدوده روستا را روی نقشه به صورت مربع مشخص کنید، سپس علامت تیک گوشه بالا را بزنید.

در صفحه بعدی توضیحات را باید به انگلیسی بنویسید و در پایان ارسال کنید.

اگر مکان مورد نظر در ویکیپدیا ثبت شده باشد، می‌توانید به آن هم لینک بدهید و این کار را راحت‌تر خواهد کرد.

موارد زیر هم مؤثر خواهند بود:

 • اطلاعات تقسیمات کشوری در سایت وزارت کشور که دقیقا به محدوده و نام شهرستان و بخش اشاره دارد
 • وبسایت‌های دولتی مانند فرمانداری، میراث فرهنگی، جهادکشاورزی، امور عشایری و … شهرستان مربوطه که به نام روستا اشاره کرده باشد
 • تصاویری از روستا و ساختمان‌های اداری مانند دهیاری، خانه بهداشت و هر مکان دیگری که روی تابلوی آن نام روستا هم قید شده باشد

نکته مهم ثبت روستا در گوگل‌مپ

هیچ تضمینی نیست که گوگل، روستای شما را در نقشه ثبت کند. آنها تا زمانی که از منابع معتبر خودشان به قطعیت نرسند، این کار را نخواهند کرد. این پروسه ممکن است تا چندین ماه طول بکشد. در هر حال اگر ثبت شد، به شما ایمیل خواهند فرستاد.

آیا گروه تلگرام راهنمایان برای پرسش و پاسخ گوگل‌مپ هست؟

پاسخ: گروه تلگرام راهنمایان گوگل‌مپ ایران را می‌توانید از لینک http://localguides.ir/about/guidelines/ ثبت‌نام کنید. در این گروه علاوه بر کابران از سراسر کشور، راهنمایان با سابقه و سطح بالا هستند که می‌توانید سؤالات‌تان را از آن‌ها بپرسید و مهارت و دقت‌تان را در کار با گوگل‌مپ بیشتر کنید.

نشان دادن آیکن مناسب با کسب و کار کنار اسم مکان در گوگل‌مپ

پاسخ: این که مثلا کنار نام یک رستوران در گوگل‌مپ، آیکن قاشق و چنگال نشان می‌دهد ولی برای یک رستوران دیگر در همان نزدیکی، آیکن ندارد، قابل پیش‌بینی نیست. در اصل با استفاده از سرویس گوگل بیزینس (اعلام مالکیت کسب‌وکار در گوگل‌مپ) می‌توان این کار را کرد، ولی این سرویس فعلا در ایران در دسترس نیست. بنابراین گوگل با پردازش ماشینی ممکن است به یک مغازه خیلی کوچک آیکن اختصاص بدهد ولی ۵۰ متر آن طرف تر به یک فروشگاه خیلی بزرگ زنجیره‌ای آیکن اختصاص ندهد.

تبادل ریویو در گوگل

اصطلاح تبادل ریویو را در یک گروه تلگرامی برخورد کردم. یک کاربر از من درخواست کرد. مفهوم تبادل ریویو این است که مثلا ایشان از من بخواهد برای یک مکان بدون این که رفته باشم یا از خدماتش استفاده کرده باشم، نظر و امتیاز مثبت (۵ ستاره) بنویسم و ایشان هم در مقابل برای جاهایی که من بخواهم این کار را بکند.

در این که چنین کاری تخلف از قوانین گوگل است، شکی نیست. ولی ممکن است کاربرانی فکر کنند که با این روش بتوانند گوگل را فریب بدهند. مشابه این کار را در وبسایت‌ها یک عده انجام می‌دهند که به صورت ربات یا به صورت اکیپ چند نفره یا با اسامی مختلف توسط یک نفر در یک سایت کامنت بگذارند و خودشان هم به آن جواب بدهند.

گوگل با پردازش ماشینی خیلی بیشتر از آن چه فکر کنید، متوجه می‌شود. لااقل به این فکر کنید وقتی هرگز به یک مکان نرفته‌اید و عکسی از آن مکان ندارید، چگونه می‌خواهید نظر بنویسید. اگر سابقه مکان (Location History) در گوشی شما فعال باشد مشخص خواهد شد که شما آنجا نرفته‌اید ولی نظر مثبت یا منفی نوشته‌اید.

نظرهای ساختگی را علاوه بر این که گوگل تشخیص می‌دهد، کاربری که آن‌ها را می‌خواند و برایش مهم است، تشخیص خواهد داد. کافی است به سابقه‌ی یک کاربر در پروفایل آن نگاه کند و همه چیز را متوجه خواهد شد.

کامنت‌های این شکلی باعث دادن آدرس غلط به خودِ صاحب کسب‌وکار هم می‌شوند. یعنی کاربران ناراضی ممکن است خبر نداشته باشند که یک مکانی در گوگل‌مپ ثبت شده است و هیچ جایی نظرات‌شان منعکس نشود. همین باعث خواهد شد که صاحب کسب‌وکار از نارضایتی مشتریانش غافل بشود و هیچ کاری برای جبران نارضایتی و اصلاح شیوه‌های کارش نکند. این در مدت کوتاهی باعث افت آن کسب‌وکار خواهد شد.

جاهایی که نمی‌توان در گوگل‌مپ ثبت کرد

مکان‌های غیر ثابت – کسب‌وکارهای موقت و سیار

 • کسب‌وکارهایی که موقتا به مدت بیش از دو هفته تعطیل شده‌اند
 • کسب‌وکارهایی که در کشور غیر قانونی هستند
 • مکان‌هایی که برای فروش یا اجاره هستند
 • کسب‌وکارهای فصلی که مکان ثابت ندارند
 • ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای شخصی که زیر نظر یک مدیریت واحد نباشند
 • مکان‌های مربوط به رویدادهای موقت

کسب‌وکارهایی که مکان فیزیکی ندارند و امکان مراجعه حضوری به دفتر آن‌ها وجود ندارد

 • فروشگاه‌های آنلاین
 • مراکز تماس (کال سنتر)

اماکن خصوصی

 • خانه سلبریتی‌ها
 • منزل شخصی خودتان و دیگران

مکان‌های غیرعمومی و محرمانه

 • اماکن نظامی و امنیتی
 • نیروگاه‌های هسته‌ای
 • هر جایی که در وبسایت‌های دولتی یا رسمی داخل کشور، به مکان و نشانی آن‌ها اشاره نشده باشد

حذف مکان در گوگل‌مپ چگونه است؟

برای حذف یک مکان در گوگل‌مگ باید گزینه «پیشنهاد ویرایش» و سپس گزینه «حذف این مکان» را انتخاب نمایید.

برای حذف مکان، دلایلی از شما خواهد پرسید که به شرح زیراند:

 • برای همیشه بسته شده است
 • وجود ندارد
 • به مکان جدید منتقل شده است
 • مکان یا خانه خصوصی
 • هرزنامه، جعلی یا توهین آمیز
 • تکرار مکانی دیگر
 • نقض حق نسه‌برداری/تخلف قانونی

حذف مکان در گوگل‌مپ

در ویدئوی زیر مراحل حذف مکان تعطیل‌شده در گوگل‌مپ را روی اپ موبایل فیلمبرداری کرده‌ام: