پلنگ صورتی از کجا آمد؟

کارتون پلنگ صورتی اول بار در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴ میلادی) عرضه شد. اپیزود نخست آن که پلنگ صورتی و مرد دماغ‌دراز برای نقاشی یک خانه به سر و کله یکدیگر می‌زنند، جایزه اسکار انیمیشن کوتاه را به دست آورد. این پلنگ خانسرد (خیلی خونسرد) که خیلی با قر و عشوه راه می‌رود، قادر است کودک و بزرگسال را غافلگیر کند و بخنداند. البته همه قسمت‌ها به یک اندازه خنده‎‌دار نیستند ولی یک قسمت‌هایی هستند که هر چند بار نگاه کنید نمی‌توانید جلوی خنده‌تان را بگیرید.

برخی قسمت‌های کارتون پلنگ صورتی ممکن است برای مقاطع سنی زیر ۱۰ سال مفهوم نباشد و نیاز به توضیح داشته باشد ولی با تجربه شخصی خودم می‌گویم که پلنگ صورتی می‌تواند از کودک ۴ ساله به بالا را میخکوب کند. نکته بسیار مهمی که والدین باید توجه کنند این است که کارتون پلنگ صورتی را باید کنار فرزندان‌شان باشند و برایش توضیح بدهند و همراه با او بخندند و گاهی ادایش را در بیاورند.

موسیقی متن پلنگ صورتی یک شاهکار از هنری مانچینی موسیقیدان و آهنگساز فقید ایتالیایی است. این موزیک به راحتی با حرکات و ریتم داستان کارتون پلنگ صورتی هماهنگ است، این را هم پدر و مادرها می‌توانند به صورت وکال (با دهان) بنوازند و لحظات کمیک پلنگ صورتی را برای کودک‌شان به خاطر بیاورند.
کلا در آثار هنری سینما و تلویزیون، ترکیب تیم آمریکایی-ایتالیایی یک چیز خیلی جذاب از آب در می‌آید. نمونه‌اش سه‌گانه دلار سرجیو لئونه با آهنگسازی انیو موریکونه و ترکیب بازیگران ایتالیایی و آمریکایی کلینت ایستوود، ایلای والاک، لی ون کلیف، جیان ماریان وولونته.
کارگردانی و زاویه فیلمبرداری این کارتون، حرف برای گفتن دارد. در سری اول ۱۲۴ اپیزودی که از ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۸ تولید شده‌اند، فضای انیمیشن، با خطوط ساده و بدون جزئیات پیچیده است و به راحتی برای مخاطب کودک جا می‌افتد. پلنگ صورتی و شخصیت‌های همراهش مثل مرد دماغ‌دراز با میمیک صورت یا تغییر رنگ و سرعت و کوبندگی حرکات‌شان، احساس کامل را به مخاطب منتقل می‌کنند.

در کارتون پلنگ صورتی اتفاقات عجیب و رویایی می‌افتد. عمه منیر خدابیامرزم همیشه می‌خندید و می‌گفت: بو پلنگ صورتی یامان بی شیء دی، لاواش اولِئی گینه یِرین‌نَن دورِئی! (ترجمه: این پلنگ صورتی عجب بامزه است، عین لواش [پِرِس و صاف روی زمین] می‌شه و دوباره از جاش بلند می‌شه!)
با توپ و تفنگ به همدیگر شلیک می‌کنند و سیاه می‌شوند و به دوربین نگاه می‌کنند!
با غلطک از روی هم رد می‌شود و عین کاغذ صاف به زمین می‌چسبند.
گاهی عین ظرف چینی می‌شکنند و خرد می‌شوند و چشمک می‌زنند، به راحتی با دو تکه کاغذ پرواز می‌کنند.
شاید پلنگ صورتی مصداق عینی این مصرع شعر مولوی باشد که می‌گوید «مرده بدم زنده شدم گریه بدم خنده شدم» شاید هم نباشد! پلنگ صورتی است دیگر!
در کارتون پلنگ صورتی صحنه‌ها سوررئال هم بارها به نمایش در می‌آید که بیشتر غافلگیر کننده است تا کمیک و ممکن است برای بعضی کودکان مبهم به نظر بیاید.

 

فهرست و شرح مختصر اپیزودهای پلنگ صورتی

۱) The Pink Phink – صورتی مورَتی: همان قسمت مشهور که مردِ دماغ‌دراز خانه‌اش را  به رنگ آبی نقاشی می‌کند، پلنگ صورتی هم سر لج افتاده و همه جا را به رنگ صورتی در می‌آورد. این اولین اپیزود پلنگ صورتی است و در جشنواره اسکار ۱۹۶۴ جایزه بهترین انیمیشن کوتاه را به دست آورد.

۲) Pink Pajamas – لباس‌خواب صورتی: پلنگ صورتی نصفه‌شب به یک مسافرخانه ارزان می‌رود و بیرونش می‌کنند. یک کلید پیدا می‌کند و وارد یک خانه می‌شود که بخواید. ساعتی بعد صاحبخانه دماغ‌دراز که یک آدم دائم‌الخمر است، وارد می‌شود. کل‌کل پلنگ و صاحبخانه باعث می‌شود که دماغ‌دراز فکر کند توهم زده و به مرکز ترک اعتیاد الکل برای مشاوره زنگ می‌زند…

۳) We Give Pink Stamps – رد پای صورتی: پلنگ صورتی شب در یک شهربازی خوابیده است که ناگهان سرایدار (مرد دماغ‌دراز) برای نظافت می‌آید، پلنگ سریعاً داخل لباس عروسکی ببر پنهان می‌شود ولی کار به جایی می‌کشد که پدرِ سرایدار را در می‌آورد و سرایدار استعفایش را می‌نویسد.

۴) Dial “P” for Pink – دزدگیر صورتی: یک دزد (مرد دماغ‌دراز) نصفه‌شب به خانه‌ای وارد می‌شود که پول‌های گاوصندوق را بدزدد، اما پلنگ صورتی داخل گاوصندوق خوابیده است! بقیه شو نگم دیگه خودتون فهمیدید چه بلایی سر اون دمادراز بخت برگشته میاره! بعد از کلی «اَرّه بده تیشه بگیر» پلنگ صورتی گاوصندوق را دودستی به دزد تقدیم می‌کند، پس از چند قدم، ناگهان دزد با خودش فکر می‌کند: «یا ابلفز! نکنه…؟»
موسیقی متن این اپیزود مربوط به فیلم «تیری در تاریکی» ساخته بلیک ادواردز است و در سری «کارتون بازرس» هم استفاده شده است.

۵) Sink Pink – طوفان نوح صورتی: یک شکارچی حیله‌گر (مرد دماغ‌دراز) با اقتباس از «طوفان نوح» برای همه حیوانات نامه می‌نویسد که: باران خواهد آمد و سیل و طوفان همه را غرق خواهد کرد، در کشتی من سوار شوید تا در امان بمانید. همه حیوانات سوار می‌شود ولی شکارچی هنگام حضور و غیاب می‌بیند که پلنگ صورتی نیست. او دنبال پلنگ صورتی می‌گردد و طبق معمول پلنگ صورتی هم دمار از روزگارش در می‌آورد. در نهایت پلنگ صورتی به کمک یک فیل، باران مصنوعی راه می‌اندازد و شکارچی را می‌ترساند و در ازای آزاد شدنِ حیوانات از کشتی، او را به کشتی که خودش ساخته بوده راه می‌دهد.

۶) Pickled Pink – ترشی انداختنِ صورتی: پلنگ صورتی بی‌خانمان است و نصفه شب روی نیمکت نشسته. یک مردِ مهربانِ مست در راه برگشت به خانه، پلنگ را می‌بیند و از او می‌پرسد: «خونه نداری؟ هیچ دوستی نداری خونه‌اش بمونی؟». مردِ مست، پلنگ صورتی را به خانه‌اش دعوت می‌کند به شرطی که بی‌سروصدا باشد و زن ِ غرغرویَش خبردار نشود. پلنگ ِ دوست‌داشتنی ِ ما هم که طبق معمول با خنگ‌بازی کار را به جایی که نباید بِکِشد، می‌کشاند!

۷) Pinkfinger – اثر انگشت صورتی: پلنگ صورتی در خانه نشسته و کتاب داستان جاسوسی مطالعه می‌کند. راوی (گوینده پشت دوربین) او را تشویق می‌کند که جاسوسان دشمن (شوروی کمونیستی) را تعقیب و توطئه آن‌ها را خنثی کند، پلنگ هم قبول می‌کند و با راهنمایی راوی، به دنبال جاسوس‌های دشمن می‌رود ولی هر بار با یک بدشانسی، یک بلایی سرش می‌آید. مثلا بار اول، یک جاسوس از روی کاغذ رمز را می‌خواند و در ِ یک خانه را می‌زند و وارد می‌شود. پلنگ هم همان کاغذ را برمی‌دارد که رویش نوشته: TSALB MIH و همان را می‌خواند ولی آن کسی که پشت در است به پلنگ شلیک می‌کند (این بدبخت هم قیافه‌اش ذغال می‌شه!) سپس راوی متوجه می‌شود که متن باید برعکس خوانده می‌شده، معنی متن ِ BLAST HIM این است که: با گلوله بزنش!
در پایان، بعد از این که پلنگ صورتی حسابی درب‌وداغون شد در حال عبور از پیاده‌رو، صدای راوی را می‌شنود که داخل چاه گیر کرده است ولی از سر لجبازی به او کمک نمی‌کند!

۸) Shocking Pink – بی‌اعصابِ صورتی: پلنگ صورتی در یک بعدازظهر آرام روی ننو خوابیده است، ناگهان راوی (گوینده پشت دوربین) به او پیشنهاد می‌دهد که یک مقدار تعمیرات و تغییر دکور در خانه‌اش انجام بدهد. پلنگ دست به هر وسیله‌ای می‌زند، یک چیز دیگر خراب می‌شود! اره برقی بر می‌دارد و همه چیز را نصف می‌کند… آخرش از دست راوی شاکی می‌شود و تفنگش را بر می‌دارد.

۹) Pink Ice – خونسرد صورتی: در آفریقای جنوبی پلنگ صورتی در تلاش است که الماس‌های دزدیده شده را از دو معدن‌چی انگلیس پس بگیرد. آن دو نفر اول از خجالت پلنگ در می‌آیند ولی پلنگ با خان‌سردی بین آن‌ها دعوا می‌اندازد و در نهایت تمام الماس‌ها را از آن‌ها پس می‌گیرد. پلنگ صورتی در این اپیزود، مصداق ضرب‌المثل ترکی است که «اوستورانئن قاباغ‌نا سیچماسون دیه‌ر گؤتی یوخ‌دی»

۱۰) The Pink Tail Fly – صورتی به دنبال پشه: پلنگ صورتی بعد از تماشای تلویزیون در نیمه‌شب می‌خواهد بخوابد، یک مقدار دیر خوابش می‌برد و ناگهان سروکله‌ی یک پشه سمج و زیگیل پیدا می‌شود. پلنگ با پشه کلنجار می‌رود که از خانه بیرونش کند، ولی این بار بخت با او یار نیست، پشه کاراته‌باز پلنگ را از خانه بیرون می‌کند!

۱۱) Pink Panzer – توپ و تانک صورتی: پلنگ صورتی و همسایه‌اش بخاطر استفاده از وسایل باغبانی به اختلاف می‌خورند. راوی (گوینده پشت دوربین) آتش‌بیار معرکه است و باعث می‌شود که مدام این دو همسایه با هم دعوا کنند و آخرش کار به لشگرکشی و توپ و تانک می‌کِشد.

۱۲) An Ounce of Pink – یک کیلو صورتی: پلنگ صورتی در حال پیاده‌روی یک ترازو می‌بیند، سکه می‌اندازد و روی آن می‌ایستد که وزنش را ببیند، ترازو شروع به حرف‌زدن می‌کند که «من وضع هوا را پیش‌بینی می‌کنم من از آینده خبر می‌دهم» و پلنگ صورتی را قانع می‌کند که او را بخرد و به خانه‌اش ببرد. ترازو موقع حرف زدن، وقتی به جای حساس می‌رسد مکث می‌کند، پلنگ صورتی برای شنیدن بقیه صحبت مجبور می‌شود سکه داخل ترازو بیندازد. چند پیش‌بینی و ایده‌ی ترازو، چپه از آب در می‌آید و پلنگ آش و لاش می‌شود. یک جا که پلنگ و ترازو در حال پیاده‌روی هستند، یک کیسه می‌بینند، ترازو می‌گوید «بردار! بردار! پولدار می‌شی!» پلنگ بدبین می‌شود و بر نمی‌دارد و نفر بعدی که آن را باز می‌کند پر از پول است. آخرش پلنگ از دست ترازو شاکی می‌شود و حسابی حالش را می‌گیرد، ترازو یک خبر آخری را هم به پلنگ می‌گوید و پلنگ گوش نمی‌دهد و…

۱۳) Reel Pink – قرقره صورتی: پلنگ صورتی به ماهیگیری می‌رود ولی یکی از کرم‌های طعمه‌ی قلاب، بدجور به او نارو می‌زند!

۱۴) Bully for Pink – گاوباز صورتی: پلنگ صورتی می‌خواهد در یک مسابقه آماتوری گاوبازی شرکت کند ولی شنل قرمزش را که از صندوق بر می‌دارد می‌بیند موریانه آن را خورده است. در به در به دنبال شنل است و ناگهان شنل یک شعبده‌باز را از تنش در می‌آورد و می‌دزدد. داخل این شنل یک خرگوش است که هر از گاهی از زیر آن ظاهر می‌شود. پلنگ صورتی وارد استادیوم می‌شود و یک گاو خشمگین به پستش می‌خورد. با شنل شعبده‌باز، اتفاقات بامزه‌ای موقع گاوبازی می‌افتد، در پایانِ این درگیری، پلنگ و گاو با هم آشتی می‌کنند.

۱۵) Pink Punch – لکه صورتی: پلنگ صورتی می‌خواهد برای نوشیدنی جدیدش پلاکارد تبلیغاتی طراحی کند، اما یک لکه سبزرنگ تابلو را خراب می‌کند. پلنگ سعی می‌کند از شر این لکه خلاص بشود ولی یک لکه هیکل‌درشت که به نظر می‌آید والدین آن لکه کوچک هستند، با پلنگ درگیر می‌شود. در پایان، پلنگ بیخیال می‌شود و رنگ تابلو را به سبز تغییر می‌دهد.

۱۶) Pink Pistons – مسابقه ماشین صورتی: پلنگ صورتی یک ماشین دست دوم می‌خرد و موقع رانندگی در خیابان، ناگهان با یک راننده پیرزن برخورد می‌کند، در کل‌کل و مسابقه سرانجام پلنگ از پیرزن شکست می‌خورد و ماشین را دوباره به بنگاهی پس می‌دهد.

۱۷) Vitamin Pink – ویتامین صورتی: پلنگ صورتی با نام مستعار دکتر فینک، دکه فروش قرص ویتامین انرژی‌زا دارد. یک دزد که بیمار و معتاد است از او یک بسته قرص می‌خرد، قدرت زیاد پیدا می‌کند و بانک ها را می‌زند. کلانتر شهر به سراغ پلنگ صورتی می‌آید و وقتی از ماجرا خبردار می‌شود به پلنگ مأموریت می‌دهد که خودش برود و دزد را دستگیر کند. پلنگ این بار دزد را فریب می‌دهد و یک قرص ضد ویتامین و ضعیف‌کننده به جای انرژی‌زا به او می‌فروشد.

۱۸) The Pink Blueprint – مهندس ساختمان صورتی: پیمانکار ساختمان (دماغ‌دراز) از روی نقشه (به رنگ آبی) می‌خواهد خانه بسازد، پلنگ نقشه را عوض می‌کند و می‌خواهد آنطور که دوست دارد، خانه رویاهایش را بسازد. این دو دعوای‌شان می‌شود و پلنگ را داخل اتاق حبس می‌کند. پلنگ کاغذِ نقشه صورتی‌اش را به رنگ آبی در می‌آورد و یواشکی در جیب پیمانکار می‌گذارد.

۱۹) Pink, Plunk, Plink – تلق تولوق صورتی: پلنگ صورتی در حال تمرین نوازندگی ویولون است و می‌خواهد در کنسرت «سمفونی شماره ۵» آهنگ خودش را بزند. در آغاز اجرای کنسرت، چند بار صدای اِهِن و اوهون شنیده می‌شود، رهبر ارکستر چندین بار پلنگ صورتی را از سالن بیرون می‌اندازد. در پایان پلنگ صورتی کارش را می‌کند و به جای رهبر ارکستر می‌ایستد و همان موسیقی پلنگ صورتی را می‌نوازد. در پایانِ کنسرت یک سورپرایز هست، هنری مانچینی (آهنگساز اصلی پلنگ صورتی) تنها  تماشاچی سالن است که پلنگ صورتی را تشویق می‌کند.

۲۰) Smile Pretty, Say Pink – لبخند بزن بگو صورتی: پلنگ صورتی سرایدار یک پارک ملی است، یک عکاس وارد آنجام می‌شود ولی پول نمی‌دهد. پلنگ صورتی هم حسابی از خجالتش در می‌آید! لامپ‌های فلش را به جای تخم مرغ می‌خورد و در حالی‌که با هر سکسکه یکی از فلش ها در شکمش روشن می‌شود به اتاق تاریک‌خانه‌ی عکاس می‌رود و زارت! تمام فیلم‌ها را می‌سوزاند! در نهایت عکاس به گوهخوری می‌افتد ولی یک ضد حال به پلنگ صورتی می‌زند. این قسمت یکی از مردم‌آزارترین شخصیت‌های پلنگ صورتی را می‌بینید که حسابی می‌خنداند.

۲۱) Genie with the Light Pink Fur – غول چراغ جادوی صورتی: پلنگ صورتی یک چراغ جادوی سخنگو پیدا می‌کند، چراغ به او پیشنهاد می‌دهد که غول چراغ بشود و با هم کار کنند. پلنگ وارد چراغ جادو می‌شود ولی کسی پیدا نمی‌شود که چراغ را بمالد تا پلنگ از آن ظاهر بشود. هر موقعیتی که پیش می‌آید، پلنگ با ذِلَّت و خِفَّت مواجه می‌شود…

۲۲) Genie with the Light Pink Fur – غول چراغ جادوی صورتی: پلنگ صورتی یک چراغ جادوی سخنگو پیدا می‌کند، چراغ به او پیشنهاد می‌دهد که غول چراغ بشود و با هم کار کنند. پلنگ وارد چراغ جادو می‌شود ولی کسی پیدا نمی‌شود که چراغ را بمالد تا پلنگ از آن ظاهر بشود. هر موقعیتی که پیش می‌آید، پلنگ با ذِلَّت و خِفَّت مواجه می‌شود…

۲۳) Super Pink – سوپرمن صورتی: پلنگ صورتی یک کتاب داستان راجع به سوپرمن می‌خواند و خودش را به جای قهرمان داستان تصور می‌کند. یک دست لباس مخصوص را می‌دزدد و مثلا می‌خواهد به ملت خدمت کند و آن‌ها را از خطر، نجات دهد. در نهایت پلنگ بلیتِ یک پیرزن می‌شود و هر بار که می‌خواهد به او کمک کند، عملاً خرابکاری می‌کند…

۲۴) Rock A Bye Pinky – شب بخیر صورتی: پلنگ صورتی بالای یک درخت خوابیده است. مرد دماغ‌دراز به همراه سگش هم زیر همان درخت هستند. دماغ‌دراز بلند بلند خروپف می‌کند و پلنگ صورتی از خواب بیدار می‌شود. هر بار پلنگ یک بلایی سر آن مرد می‌آورد و او هم به اشتباه فکر می‌کند که تقصیر سگش بوده. وسط دعوا و زد و خورد سگ و صاحبش، گندِ کار در می‌آید…

۲۵) Pinknic – پلنگ صورتی وسط زمستان در یک کلبه چوبی از خواب زمستانی بیدار می‌شود و می‌بیند که هنوز تا بهار خیلی مانده و اگر گرسنه بماند تلف خواهد شد. در خانه کوفت هم ندارد که بخورد. خلاصه به هر بدبختی یک غذایی را درست می‌کند، از آن طرف یک موش گرسنه هم در خانه هست که برای زنده ماندنش می‌خواهد پلنگ صورتی را بخورد! این دو در حال زد و خورد هستند و زمستان هم رو به پایان است…

۲۶) Pink Panic – وحشت صورتی: پلنگ صورتی در یک شب طوفانی به یک هتل متروکه به نام «سگ مرده» وارد می‌شود. این هتل پر از روح و اسکلت است. پلنگ صورتی پدر ِ ارواح را در می‌آورد، اسکلت هم پدرِ پلنگ صورتی را. وسط درگیری‌ها یک جا پلنگ صورتی، روح را داخل یک دبه شراب می‌اندازد…

۲۷) Pink Posies – دسته گل صورتی: می‌شود گفت ادامه همان قسمت اول که مرد دماغ‌دراز خانه را رنگ می‌کند، اینجا پلنگ صورتی تمام گل‌های زرد رنگی را که دماغ‌دراز در باغچه می‌کارد، با گل‌های صورتی عوض می‌کند.

۲۸) Pink of the Litter – پاکبان صورتی: پلنگ صورتی وارد یک شهری به نام آشغالستان شده که تمام در و دیوار و کوچه و خیابانش پر از زباله است. روی نیمکت، پس از خوردن پوست موز آن را به زمین می‌اندازد، همان لحظه پلیس او را می‌بیند و به دادگاه می‌برد. قاضی، پلنگ را محکوم می‌کند که تمام زباله‌های شهر را جمع کند. پلنگ هر بار پس از جمع‌آوری زباله‌ها، برای دفع آن‌ها به مشکل برمی‌خورد و گند ِ کار در می‌آید. در نهایت پلنگ صورتی تمام زباله‌ها را به صورت تابلوهای نقاشی بازیافت می‌کند و نمایشگاه راه می‌اندازد و همه را می‌فروشد. در مراسمی از او تقدیر می‌کنند و کلید طلایی شهر را به او می‌دهند.

۲۹) In the Pink – بدنساز صورتی: پلنگ صورتی در آینه به هیکلش نگاه می‌کند و تصمیم می‌گیرد به باشگاه بدنسازی برود. می‌رود و آنجا را به گند می‌کشد، مرد دماغ‌دراز هم که طبق معمول از دلقک‌بازی‌های پلنگ صورتی، ذله می‌شود.

۳۰) Jet Pink – خلبان صورتی: در یک پایگاه هوایی، پلنگ صورتی یک هواپیمای جنگنده آزمایشی را روشن می‌کند ولی کنترل آن را بلد نیست.

۳۱) Pink Paradise – بهشت صورتی: پلنگ صورتی به یک جزیره متروکه در وسط اقیانوس وارد می‌شود؛ در جزیره یک مرد بومی (دماغ‌دراز) همراه با سگش زندگی می‌کند. سگ بارها از روی نشانه و ردپا مشکوک می‌شود و صاحبش را صدا می‌کند ولی هر بار پلنگ صورتی آنها را قال می‌گذارد. سگ هم با خنگ‌بازی هر بار صاحبش را به دردسر می‌اندازد، تا این که در یکی از این تعقیب و گریزها، زارت! پلنگ و دماغ‌دراز یکدیگر را می‌بینند، ولی دیگر دیر شده است، این قسمت حسابی شما را می‌خنداند و معنای دقیق «سگ برینه به این زندگی» را در این کارتون می‌فهمید!

۳۲) Pinto Pink – اسب چموش صورتی: پلنگ صورتی به یک سفر دور از خانه‌اش رفته، حالا برای برگشتن به خانه‌اش خسیس‌بازی در می‌آورد و نمی‌خواهد پول کرایه بدهد. تصمیم می‌گیرد سوار بر یک اسب بشود، اما…اسب وحشی است و اول باید پلنگ او را رام کند…
پلنگ صورتی در اپیزود ۴۶ (Pink Valiant) هم درگیر رام کردن اسب می‌شود.

۳۳) Congratulations It’s Pink – نن‌جون صورتی: پلنگ صورتی در یک پارک تفریحی که یک خانواده به آنجا آمده‌اند، می‌خواهد که سبد غذا را یواشکی بلند کند، اشتباهی سبدی را که یک بچه شیرخوار در آن است، می‌برد و مجبور می‌شود تا برگشتنِ والدین بچه، با هزار مصیبت از آن نگهداری کند.

۳۴) Prefabricated Pink – کارگر صورتی: در یک کارگاه ساختمان‌سازی پیش‌ساخته، آگهی استخدام زده‌اند، پلنگ صورتی به آنجا می‌رود ولی برای همه کارکنان آنجا دردسر درست می‌کند و سانتی‌متر به سانتی‌متر به کل آنجا می‌ریند! این قسمت، زیاد شما را می‌خنداند.

۳۵) The Hand Is Pinker Than the Eye – جمبل و جادوی صورتی: در هوای سرد زمستانی، پلنگ صورتی دنبال یک جای گرم است که ناگهان جلوی خانه‌ی یک شعبده‌باز می‌رسد. پلنگ یواشکی وارد خانه‌ی مرموز جادوگر می‌شود که خودش را گرم کند ولی خرگوشِ داخل کلاه شعبده‌باز، پدرِ پلنگ را در می‌آورد. سکانس‌هاس سوررئال در این قسمت می‌بینید.

۳۶) Pink Outs – تیکه‌های صورتی: ۱۲ مینی‌کارتون سوررئال پلنگ صورتی.

۳۷) Sky Blue Pink – بادبادک صورتی: پلنگ صورتی می‌خواهد بادبادک هوا کند، چند بار اول که خرابکاری خودش است و در ادامه آن مرد دماغ‌دراز بدبخت را ذله می‌کند و هر بار روی سرش خراب می‌شود تا این که کل زار و زندگی دماغ‌دراز را یارو می‌کند! دماغ‌دراز هم در آخر از خجالت پلنگ در می‌آید. این قسمت چند بار پلنگ و دماغ‌دراز، لواش می‌شوند!

۳۸) Pinkadilly Circus – زن‌ذلیل صورتی: پلنگ صورتی یک میخ در پایش فرو رفته و یک مرد (دماغ‌دراز) به او کمک می‌کند و میخ را در می‌آورد. پلنگ هم برای تشکر، عین کنه به او می‌چسبد و تا خانه‌ی آن مرد می‌رود. آن مرد زن‌ذلیل است و دائم زنش به او زور می‌گوید، پلنگ صورتی به طرفداری از مرد وارد خانه می‌شود و جلوی زنِ قلدر، هوای مرد را دارد. مرد هم حسابی حکومت می‌کند تا…

۳۹) Psychedelic Pink – روانگردان صورتی: پلنگ صورتی وارد یک کتابفروشی عجیب و غریب می‌شود که صاحب آن، مرد دماغ‌دراز است. اتفاقات سوررئال در آنجا می‌افتد.

۴۰) Come On In! The Water’s Pink – بیا جلو ببینم صورتی: پلنگ صورتی به یک پلاژ ساحلی رفته و یک سری وسایل بادکنکی مثل ماهیچه الکی و وزنه و … دارد و جلوی زن‌ها خودنمایی می‌کند. یک ورزشکار بدنساز قبل از پلنگ صورتی آنجاست و پلنگ با کارهای تقلبی‌اش بازار او را کساد می‌کند.

۴۱) Put-Put Pink – پِت‌پت صورتی: پلنگ صورتی با خرت‌وپرت‌های داخل انباری، موتورسیکلت درست می‌کند و هر بار اموات آن مرد دماغ‌دراز را که پلیس است، مورد عنایت قرار می‌دهد. بالاخره بازداشت و زندانی می‌شود

۴۲) G.I. Pink – پیاده‌نظام صورتی: پلنگ صورتی برای خدمت به کشورش در ارتش ثبت‌نام می‌کند و با خنگول‌بازی‌هایش گروهبان (دماغ‌دراز) را بیچاره می‌کند.

۴۳) Lucky Pink – صورتی خوش‌شانس: یکی از ول‌نکن‌ترین پلنگ صورتی‌ها است این قسمت! یک دزد (مرد دماغ‌دراز) قبل از ورود به بانک، از روی زمین نعل اسب پیدا می‌کند و چون معتقد است که برایش خوش‌شانسی می‌آورد آن را در جیبش می‌گذارد. بر خلاف معمول بدشانسی می‌آورد و پلیس‌ها دنبالش می‌افتند و او هم نعل را از جیبش بیرون می‌اندازد و دنگ! صاف می‌افتد روی کله پلنگ صورتی. پلنگ هم ول نمی‌کند و هر بار یک جوری نعل اسب را به دست دزد می‌رساند و به کاسه‌کوزه دزد می‌ریند! آخرش دزد به زور نعل را به پلنگ می‌دهد.

۴۴) The Pink Quarterback – شیر یا خطِ صورتی: پلنگ صورتی یک سکه از روی زمین پیدا می‌کند و می‌خواهد که ساندویچ بخرد. بین دو تا دکه همبرگر فروشی و هاتداگ فروشی دودل می‌شود و شیر یا خط می‌اندازد که یک کدام را انتخاب کند. سکه چرخان چرخان به حرکتش ادامه می‌دهد و پلنگ صورتی هم به دنبالش از مترو تا بانک و ساختمان چهل طبقه و کارگاه ساخت‌وساز و … می‌دود. در نهایت مجبور می‌شود هاتداگ بخرد و به شیوه‌ای خاص پولش را بدهد.
توضیح: کوارتربک یک پست در بازی فوتبال آمریکایی است که وظیفه توپ‌پخش‌کن را به عهده دارد.

۴۵) Twinkle, Twinkle, Little Pink – چشمک بزن صورتی: پلنگ صورتی بالای یک تپه خانه ساخته است، خانه‌اش صاف جلوی یک تلسکوپ رصدخانه است. منجم‌باشی (مرد دماغ‌دراز) برای تحقیقات در باره ماه به رصدخانه می‌آید، لنز تلسکوپ جلوی خانه‎ی پلنگ قرار می‌گیرد و منجم‌باشی با تصاویری که از داخل خانه پلنگ می‌بیند به اشتباه فکر می‌کند که روی کره ماه است، هر چه می‌بیند به مرکز تحقیقات تلفنی گزارش می‌دهد. درگیری پلنگ و دماغ‌دراز بالا می‌گیرد و پشت سر هم به یکدیگر ضد حال می‌زنند. آخرش از دیوانه‌خانه می‌آید و دماغ‌دراز را می‌برند… در این قسمت اشارات عملی به قوانین سینماتیک می‌بینید.

۴۶) Pink Valiant – شوالیه صورتی: دخترِ شاه توسط مرد دماغ‌دراز دزدیده شده است. پلنگ صورتی پیش شاه می‌رود و به او می‌گوید که حاضر است دخترش را نجات بدهد. شاه به پلنگ یک اسب می‌دهد که با آن اسب به قلعه‌ی دماغ‌دراز برای نجات دخترش برود. حالا اسب نگو، الاغ بگو! مگر اسب رام می‌شود؟ بعد از کلی کلنجار رفتن، پلنگ اسب را می‌فروشد و یک دایناسور می‌خرد و با آن به قلعه می‌رود که دختر شاه را نجات بدهد، ولی … یعنی خاعاک تو سر پلنگ صورتی کردم اینجا!

۴۷) The Pink Pill – دوا درمونِ صورتی: پلنگ صورتی در پیاده‌رو پایش روی پوست موز می‌رود و زارت! زمین می‌خورد. آمبولانس او را به بیمارستان می‌برد. در اتاقش یک پیرمرد هم بستری است. حین معاینات و آزمایش‌ها مصیبت‌هایی برای پلنگ پیش می‌آید و پیرمرد هر بار پلنگ را مسخره می‌کند. موقع گرفتن فشارخون پلنگ دوباره زارت! پلنگ دوباره کل هیکلش باندپیچی و بستری می‌شود. خلاصه به هزار بدبختی حالش خوب و مرخص می‌شود که در لحظه خروج از بیمارستان سه‌باره زارت! باز هم بستری می‌شود و این بار یک ضدحال به پیرمرد می‌زند!

۴۸) Prehistoric Pink – ماقبل تاریخ صورتی: پلنگ صورتی و مرد غارنشین (دماغ‌دراز) با همدیگر می‌خواهند یک سنگ مکعبی بزرگ را جابجا کنند. هر بار پلنگ صورتی یک تکنولوژی پیشنهاد می‌دهد که کار آسان‌تر بشود، مثلا با طناب، الوار، چرخ، ارابه و هر بار هم یا دماغ‌دراز را مورد عنایت قرار می‌دهد یا هر دو با هم لواش می‌شوند! آخر سر دماغ‌دراز عصبانی می‌شود که چرخ را نابود کند، پلنگ صورتی از او خواهش می‌کند که این کار را به خاطر آینده بشریت نکند چون قرار است چرخ باعث اختراعات دیگر مانند دوچرخه و قطار و ماشین بشود و… در نهایت تصمیم بر این می‌شود که: دادش بیخیال! تکنولوژی به ما نیومده همون به روش سنتی سنگ رو جابجا کنیم!

۴۹) Pink in the Clink – خلافکار صورتی: پلنگ صورتی کارگر ایستگاه راه‌آهن است. مرد دماغ‌دراز از او می‌خواهد که چمدانش را برایش بیاورد. نصفه شب جلوی یک کارخانه می‌رسند، دماغ‌دراز که یک دزد است پلنگ را مجبور می‌کند که همراهش وارد کارخانه بشود و گاوصندوق پول را باز کنند. وقتی یک اسکناس را از داخل گاوصندوق در می‌آورند، دماغ‌دراز آن را در جیبش می‌گذارد و به پلنگ نمی‌دهد. پلنگ هم از سر لجبازی راه‌به‌راه دماغ‌دراز را مورد عنایت ویژه قرار می‌دهد تا بالاخره دماغ‌دراز به زندان می‌افتد. این قسمت شما را زیاد می‌خنداند.

۵۰) Little Beaux Pink – خوشگل کوچولوی صورتی: پلنگ صورتی با گوسفندش به تگزاس رفته‌اند، جایی که همه گاوچران هستند. پلنگ یک زمین را برای خودش دیوارکشی می‌کند که گوسفندش در آن محدوده علف بخورد ولی همسایه‌اش که گاوچران است مدام برای پلنگ دردسر درست می‌کند. گاوچران و پلنگ چند بار از خجالت همدیگر در می‌آیند، گاوچران به دوستش تلگراف می‌زند که هر چه گانگستر و هفت‌تیر کش سراغ دارد به تگزاس بفرستد و یک نفر را که صورتی رنگ است بکشند. همزمان یک نامه تهدیدآمیز روی درِ خانه پلنگ می‌چسباند که تا غروب آفتاب فرصت دارد، همان لحظه سطل رنگ صورتی روی سرش خالی می‌شود و هفت‌تیرکش‌ها هم سر می‌رسند…

۵۱) Tickled Pink – صورتی بازیگوش: پلنگ صورتی آرزو دارد که یک جفت کفش اسکیت داشته باشد، یک پری مهربان ظاهر می‌شود و به او می‌گوید که می‌تواند سه آرزویش را برآورده کند، پلنگ در اولین آرزو، اسکیت می‌خواهد و آن زن به پلنگ اسکیت‌هایی می‌دهد که نمی‌تواند کنترل‌شان کند و با سرعت به این طرف و آن طرف می‌رود، مترو، سالن بولینگ، کارواش و در آخر باغ وحش می‌رود که کتک مفصلی از حیوانات باغ وحش می‌خورد!

۵۲) Pink Sphinx – مجسمه ابولهول صورتی: پلنگ صورتی می‌خواهد که یک مقبره باستانی در مصر را حفاری و گنج پیدا کند. برای حمل وسایلش به یک شتر نیاز دارد، پلنگ به یک بازار شتر فروشان می‌رود ولی آخرش یک شتر درب و داغون و ضعیف می‌خرد. به هر ذلت و بدبختی که شده وارد مقبره می‌شود و یک سنگ زمرد را از داخل قبر بر می‌دارد ولی سنگ طلسم است.

۵۳) Pink Is a Many Splintered Thing – چوب‌بُر صورتی: پلنگ صورتی در جنگل به یک کارگاه چوب‌بری می‌رسد و استخدام می‌شود. حالا برای قطع درخت با تبر باید با یک چوب‌بُر بدقلق و یک سری زنبور وحشی کَل‌کَل کند.

۵۴) The Pink Package Plot – نامه‌رسان صورتی: یک مجرم خطرناک پلنگ صورتی را مجبور می‌کند که یک بسته حاوی بمب ساعتی را به داخل یک سفارتخانه ببرد. پلنگ کمتر از نیم ساعت فرصت دارد، از طرفی یک سگ عصبانی هم نگهبان ساختمان سفارتخانه است. پلنگ چند بار می‌خواهد از زیر کار فرار کند که آن مرد خطرناک یقه‌اش را می‌گیرد. در نهایت پلنگ برنده می‌شود.

۵۵) Pinkcome Tax – رابین‌هود صورتی: داروغه و مأمورانش به درِ خانه‌ی مردم می‌روند و به زور از آن‌ها مالیات می‌گیرند. وقتی به خانه یک کشاورز فقیر (مرد دماغ‌دراز) می‌روند و او پول ندارد که به آن‌ها بدهد او را به زندان می‌اندازند. پلنگ صورتی شجاعانه تلاش می‌کند که او را از زندان نجات بدهد.

۵۶) Pink-A-Rella – پینکِرِلا (سیندرلای صورتی): پلنگ صورتی یک عصای جادویی پیدا می‌کند که به هر چیزی می‌زند آن چیز عوض می‌شود. یک مسابقه ملکه زیبایی هم قرار است برگزار شود که برنده‌ی آن با الویس پریسلی قرار ملاقات در لاس‌وگاس خواهد داشت، دختر فقیری دوست دارد که در آن مسابقه شرکت کند ولی لباس مناسبی ندارد. پلنگ به او کمک می‌کند تا در مسابقه برنده بشود…

۵۷) Pink Pest Control – کنترل حشرات صورتی: پلنگ صورتی در خانه‌اش گرفتار یک موریانه می‌شود که هر چه وسیله چوبی ببیند می‌جود. تا آخرِ این قسمت پلنگ از پسِ موریانه بر نمی‌آید ولی در پایان، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند.

۵۸) Think Before You Pink – صورتی در خیابان: پلنگ صورتی می‌خواهد از یک چهارراه که خطکشی عابر پیاده دارد رد بشود ولی به خاطر ترافیک سنگین موفق نمی‌شود. پلنگ راه‌حل‌های مختلف را امتحان می‌کند و بالاخره به هر ذِلَّتی شده از خیابان رد می‌شود.

۵۹) Slink Pink – بی‌خانمان صورتی: پلنگ صورتی «در شب سرد زمستانی» دنبال یک سرپناه است. یواشکی وارد یک خانه می‌شود و از روی عکس‌ها و مجسمه‌های تاکسیدرمی شده، متوجه می‌شود که اینجا خانه‌ی یک شکارچی (مرد دماغ‌دراز) است و کمی تا قسمتی پشم‌هایش می‌ریزد. سگِ صاحبخانه متوجه حضور پلنگ می‌شود و هر بار که تلاش می‌کند صاحبخانه را مطلع کند، یک گندی می‌زند و از صاحبخانه کتک مفصل می‌خورد. سوء تفاهم بین سگ و صاحبش تا آخر ادامه پیدا می‌کند. این قسمت حسابی شما را می‌خنداند.

۶۰) In the Pink of the Night – صبح بخیر صورتی: پلنگ صورتی هر چه ساعت زنگ‌دار داشته همه را آش‌ولاش کرده است. یک ساعت کوکو می‌خرد که صبح زود از خواب بیدار بشود. ساعت زنگ می‌زند و پلنگ به دلیل کالیبر بالا هنوز نمی‌خواهد بیدار بشود. از آن طرف کوکو ی داخل ساعت ویژدان کاری‌اش گل می‌کند و به انحاء مختلف سعی می‌کند پلنگ را بیدار کند…

۶۱) Pink on the Cob – آن روی سگِ صورتی: پلنگ صورتی یک مغازه ذرت فروشی دارد. دو تا کلاغ سمج هر روز از باغ، ذرت‌ها را می‌خورند و پلنگ از دست‌شان کفری می‌شود و حساب‌شان را می‌رسد. به جای ذرت، نارنجک می‌گذارد، سیستم پدافند ضدهوایی می‌آورد و…

۶۲) Extinct Pink – یک تکه استخوان برای صورتی: در عصر دایناسورها غذا پیدا نمی‌شود، پلنگ صورتی یک استخوان پیدا می‌کند، مردِ غارنشین (دماغ‌دراز) از دستش می‌قاپد، یک دایناسور کوچک و یک تیرانوزوروس هم درگیر این دوئل چهار طرفه می‌شوند و این استخوان تماما دست‌به‌دست می‌شود. موسیقی متن این قسمت متفاوت است و حالت اکشن دارد.

۶۳) A Fly in the Pink – یک مگس تو پاچه‌ی صورتی: پلنگ صورتی باغ سیب دارد. در حال تماشای تلویزیون ناگهان یک هشدار پخش می‌شود که «یک مگس از مرکز تحقیقات کشاورزی ایالات متحده فرار کرده است. این مگس به طور خارق‌العاده‌ای قوی و ویرانگر است. هشدار به کشاورزان و باغ‌داران که مواظب حمله این مگس باشند. این مگس علاقه زیادی به سیب دارد!» این مگس رسماً ننه بابای پلنگ صورتی را جلوی چشمش می‌آورد! یعنی چپ می‌ره زارت! راست می‌ره زارت! درِ اتاق رو باز می‌کنه و پلنگ از پله‌ها با کله می‌افته پایین. (تاریخ انتشار ۲ تیر ۱۳۵۰ – ۲۳ ژوئن ۱۹۷۱)

قیافه پلنگ در این قسمت تفاوت مختصری با قسمت‌های قبل دارد، دلیلش حضور انیماتور جدید باب برنسفورد است. این نخستین قسمت از پلنگ صورتی است که توسط فورمت پروداکشن استودیو ساخته شده است.

۶۴) Pink Blue Plate – بشقاب آبی صورتی: کنار یک پروژه ساختمانی، یک کافه هست که کارگرها هر روز آنجا غذا می‌خورند و خیلی شلوغ است. صاحب کافه (مرد دماغ‌دراز) دست‌تنها کارها را نمی‌رسد، پلنگ صورتی آنجا استخدام می‌شود و آن‌قدر لاشی بازی در می‌آورد که می‌شود آن‌چه که نباید بشود!

۶۵) Pink Tuba-Dore – شیپورزن صورتی: یک نوازنده توبا (مرد دماغ‌دراز) از بس در خانه‌اش تمرین کرده که همسایه‌ها به خاطر مزاحمت و سروصدایش به پلیس شکایت می‌کنند. او همراه با سگش به بیرون شهر می‌رود و درست جایی که تمرین می‌کند، پلنگ صورتی هم همانجا بالای درخت در خانه‌اش خوابیده است. از اینجا به بعد پلنگ صورتی بلایی سر ِ این بابا می‌آورد که ساز زدن را به کلی فراموش کند!