متاورس فیسبوک چیست و چگونه کسب‌وکار های کوچک را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

متا نام تجاری جدید (ری‌برَند) فیسبوک است که هدفش ادامه‌ی همان گردهمایی و ارتباط افراد است.

بخش مهمی از این پروژه، روی واقعیت افزوده/واقعیت مجازی (AR/VR) متمرکز شده است.

ولی فکر نکنید که این به معنای پایان اینستاگرام، واتس‌آپ و مسنجرها است. بلکه عمدتاً تمرکز ویژه‌ای روی ایجاد متاورس خواهد بود که به عقیده مارک زاکربرگ (مؤسس فیسبوک) این، قدم بعدیِ آینده است.

سی سال پیش که هنوز اینترنت به ایران نیامده بود، مرحوم پدرم که علاقمند به سینما بود به من می‌گفت:
روزی خواهد رسید که وقتی در سینما فیلم تماشا می‌کنند، گرما و سرمای هوای صحنه‌ای که نمایش داده می‌شود، تماشاگران هم آن را حس کنند یا وقتی صحنه‌ی غذا خوردن یا یک گلخانه را نشان می‌دهد، بوی غذاها یا عطر گل‌ها هم در سالن سینما پخش بشود.

متاورس فیسبوک چیست؟

چرا باید به آن اهمیت بدهید؟

معنای متاورس فیسبوک برای کسب‌وکارهای کوچک چیست؟

مزایای متاورس فیسبوک

معایب متاورس فیسبوک

مبحث پایانی: چطور متاورس کسب‌وکارهای کوچک را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

متاورس فیسبوک چیست؟

 • متاورس فیسبوک همان چیزی است که می‌توانید در یک فیلم علمی-تخیلی تصور کنید. یک نفر که هدست (گوشی و عینک) بسته و به صندلی‌اش تکیه داده و در دنیای واقعیِ دیگری سیر می‌کند، شبیه فیلم بازیکن شماره یک آماده.
 • خودتان را تصور کنید که به صورت یک آواتار قدم می‌زنید، خرید می‌کنید، با دوستان‌تان گفتگو و معاشرت می‌کنید و در فعالیت‌های سرگرم‌کننده شرکت می‌کنید.
 • زاکربرگ همچنین در ارایه ویدئویی راجع به چگونگی یادگیری همه‌جانبه هم صحبت کرد، که به افراد امکان می‌دهد با قراردادن یک هدست واقعیت مجازی (VR) در هر زمان به هر مکانی بروند.

بازگشت به فهرست مطالب

چرا باید به آن اهمیت بدهید؟

دهه‌ها طول کشید تا ایده متاورس به مرحله اجرا برسد. یک زمانی فقط در کتاب‌های علمی-تخیلی می‌دیدیم و حالا در عصر دیجیتال، با آن روبه‌رو شده‌ایم.

 1. یک گزارش آماری در سایت استاتیستیکا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱ تعداد افرادی که بازی ویدئویی انجام می‌دهند به ۳.۲۴ میلیارد نفر رسیده است.
 2. و آمار سرانه‌ی حدوداً ۶.۵ ساعت استفاده از دستگاه‌های متصل به اینترنت، نیز به ما نشان می‌دهد که ممکن است مخاطبانی برای دنیایی فراگیرتر از کنسول‌های بازی، کامپیوترها و موبایل‌ها وجود داشته باشند.
 • تصور کنید وارد متاورس شوید و ببینید هنرمند مورد علاقه‌تان در حال اجرای کنسرت است؛ شما می‌توانید در حالی که آهنگ مورد نظرتان را می‌نوازند، اطرافِ آن‌ها قدم بزنید.
 • تصور کنید به راحتی و بدون نیاز به حضور فیزیکی در فروشگاه پوشاک، بتوانید مدل‌های مختلف لباس را بپوشید و امتحان کنید تا به ظاهر ایده‌آلِ خودتان برسید.
 • شاید عملی شدنِ این تصورات، سال‌ها یا دهه‌ها طول بکشد ولی متاورس فیسبوک می‌تواند زندگی را تحت سلطه‌ی خودش در آورد، در زمانی که تکنولوژی بالاخره به تصورات ما برسد.
 • همان‌طور که ۲۰ سال پیش کمتر کسی فکر می‌کرد که
  ارتباطات بین آدم‌ها با پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی و ویدئوهای لایو، به شکل امروزی خواهد شد.

بازگشت به فهرست مطالب

معنای متاورس فیسبوک برای کسب‌وکارهای کوچک چیست؟

اگر تا به حال متوجه نشده‌اید، بدانید که متاورس به راحتی می تواند پدیده‌ی بزرگ و انقلابیِ بعدی باشد،

و با مشاهده‌ی سرمایه‌گذاری‌های کلان روی ابزارهای ساختِ متاورس، متوجه خواهید شد که این برنامه‌ریزی، صرفا یک موجِ زودگذر نیست.

پس چطور ممکن است متاورس، مشاغل کوچکِ شما را تغییر دهد؟ بیایید به برخی از مزایا و معایب متاورس نگاهی بیندازیم.

بازگشت به فهرست مطالب

مزایای متاورس فیسبوک

متاورس به شما کمک می‌کند با مشتریان‌تان ارتباط برقرار کنید.

حذف مانع مکان به این معنی است که می‌توانید تعامل صمیمانه‌تری با مشتریان خود داشته باشید.

اگر یک کسب‌‍وکار کوچکِ جامعه‌محور هستید، متاورس به شما این امکان را می‌دهد تا بدون در نظر گرفتن این که در کجای جهان هستید، با مشتریان خود ملاقات کنید.

به جای اینکه فقط مالکِ باشگاه مشتریان شرکت‌تان باشید، متاورس، رابطه شما را به چیزی شبیه به دوستی تبدیل می‌کند و با این رویکرد جدید، اعتماد بیشتری بینِ کسب‌وکارهای کوچیک و مشتریان‌شان ایجاد می‌شود.

امکانِ دسترسی به پایگاه وسیع‌تری از مشتریان را به شما می‌دهد.

باز هم، از آنجایی که محدودیت‌های فیزیکی و فاصله مکانی و زمانی، دیگر مطرح نیست، هر کسی می‌تواند از کسب‌وکار شما بازدید کند.

شما می توانید فروشگاه خود را در متاورس داشته باشید و به مردم امکان بدهید هر زمان که دوست داشتند یا در هر کجای دنیا که زندگی می‌کنند، آن چه را که برای فروش دارید از نزدیک ببینند.

شما می‌توانید اقلام دیجیتال را بفروشید.

هر چه متاورس فراگیرتر بشود، افراد بیشتری تمایل دارند خود را حفظ کنند، خودشان باشند و شخصیت خود را به نمایش بگذارند.

یک روش، استفاده از آیتم‌هایی برای آواتارهای کاربران (مشتریان) است، مانند لباس یا لوازم جانبی.

فورتنایت، یک بازی تیراندازی سوم شخص رایگان و محبوب، در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱.۸ میلیارد دلار درآمد از فروش لباس به دست آورد.

در حال حاضر تقاضا برای اقلام دیجیتال آرایشی وجود دارد، بنابراین می‌توانید از طریق فروشِ کالاهای دیجیتالِ مارکِ شرکت خودتان، -که طرفداران (مشتریان) شما بپوشند- درآمدهای جدیدی کسب کنید.

بازگشت به فهرست مطالب

معایب متاورس فیسبوک

متاورس فیسبوک - عینک واقعیت مجازی

هزینه خرید برای مصرف‌کنندگان

هر کسی که بخواهد به دنیای متاورس فیسبوک وارد شود باید یک هدست واقعیت مجازی داشته باشد و در حال حاضر این چیزی نیست که در خانه‌ی همه وجود داشته باشد.

شما احتمالاً چنین چیزی در اختیار ندارید، مگر این که یک پذیرنده‌ی اولیه باشید. پذیرنده‌ی اولیه به مشتریان خاص و قدیمی گفته می‌شود، که زودتر از ارایه به بازار، محصول را دریافت می‌کنند و معمولاً نتایجِ استفاده آزمایشی را نیز به کمپانی اعلام (فیدبک) می‌کنند.

به جز حالتی که افراد تمایل و اصرار و التزام برای داشتنِ هدست واقعیت مجازی، بعید است که کسی بیش از ۲۰۰ دلار برای خریدِ آن هزینه کند و برای آینده آماده بشود.

بنابراین تا زمانی که تقاضا زیاد بشود و هزینه (بهای تمام‌شده) هدست واقعیت مجازی به اندازه‌ی کافی کم بشود که برای اکثریتِ افراد، قابل خریدن باشد، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا میلیون‌ها نفر در متاورس باشند.

هزینه ورود برای کسب‌وکارها

بسته به این که بخواهید چه چیزی از متاورس فیسبوک به دست بیاورید، باید سرمایه‌گذاری کنید.

اگر کالاهای دیچیتال تولید می‌کنید، یکی باید آن‌ها را بسازد. اگر داخل تیم خودتان کسی را ندارید که این کار را بلد باشد، باید برون‌سپاری کنید.

روزی که گرایش به متاورس فیسبوک، به حالت انفجاری زیاد شود، احتمالا تقاضا برای ساختن آیتم‌های مجازی خیلی زیاد خواهد شد.

بازگشت به فهرست مطالب

متاورس فیسبوک، چگونه کسب‌وکارهای کوچک را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

 • مشابه تغییراتی که کووید۱۹ در کسب‌وکارهای کوچک ایجاد کرد و آن‌ها را مجبور کرد که آنلاین شوند، متاورس فیسبوک هم احتمالاً بتواند دنیا را تکان بدهد.
 • این تغییر ممکن است طی دو سه سال یا ده سال اتفاق بیفتد، اما تماشای عملکرد ِ آن و حتی تبدیل شدن به یک پذیرنده‌ی اولیه می‌تواند در دراز مدت، مفید باشد.

لینک مطالب مرتبط دیگر

وب ۳ چیست

لینک منبع

https://www.bluehost.com/blog/facebook-metaverse-business-impact/